Do České republiky byl australský ovčák poprvé dovezen v roce 1994, ale teprve v roce 2002 se u nás narodil první vrh. Původně ho využívali především rančeři, u nichž měl na starost obrovská stáda ovcí, takže musel být otužilý, houževnatý, pracovitý a mít schopnost velmi dobře spolupracovat s člověkem.
Jelikož předci dnešních australských ovčáků a jim podobní psi pomáhali pasákům i během přesunů ovcí z různých koutů světa a ti s nimi a s ovcemi často cestovali právě z Austrálie, začalo se jim tak i říkat. Indiáni je nazývali psy s očima duchů. Barevná pestrost jejich očních zorniček totiž někdy bývá opravdu pozoruhodná.
Australský ovčák miluje zábavu, zaměstnání a společně strávený čas s majitelem. Je to pes ochotný pracovat do rozkrájení těla, ale i odpočívat po boku svého pána a plnit roli rodinného psa. Ať už chcete aktivního společníka, se kterým se můžete věnovat výcviku a psím sportům, rodinného psa, nebo hledáte canisterapeuta či krasavce na výstavy, australský ovčák vás pravděpodobně nezklame.

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že je ho nutné naučit i odpočívat. Jinak si začne ve větší míře vynucovat pozornost nebo se chovat nežádoucím způsobem, třeba hrabat jámy, vyštěkávat, ustavičně aportovat hračky a podobně. Je velmi inteligentní a rychle se učí.
Někdy je však o krok napřed a majitel nestíhá jeho myšlenkové pochody – pak může nastat problém a nedorozumění. Ideální je tedy výcvik rozfázovat a před každým učením promyslet, co chceme odměňovat. Australský ovčák je hbitý, obratný a mrštný, díky tomu dokáže vyniknout téměř ve všech psích sportech. Jeho nadšení do práce se dá velmi dobře zužitkovat také při činnosti na farmě, k vyhledávání lidí nebo omamných látek.
Je to pes se středně dlouhou srstí a kvalitní podsadou, díky které může být ubytován celoročně venku. Vzhledem k jeho sociální povaze ho ale mnoho majitelů chová doma, ve své blízkosti, kde se cítí dobře. Hodí se jak na venkov, tak i do města. Ke své rodině je velmi přítulný, cizích lidí si obvykle nevšímá a může být zdrženlivější. Dokáže být neuvěřitelně skladný a vecpat se i do špatně přístupných prostor – možná si tak ani nevšimnete, že ho máte doma.
Nároky na výchovu
Australský ovčák je pes s poměrně citlivou povahou. Je potřeba cvičit ho férově, klidně, důsledně a zároveň s nastavenými pravidly. Jako trest dokáže vnímat i jen nezájem nebo odloučení. Díky inteligenci a ochotě spolupracovat se hodí jak pro zkušené kynology, tak i pro začátečníky, kteří jsou ochotní věnovat čas tomu, aby se s ním naladili na stejnou notu. Již odmala byste ho měli zvykat na ruchy domácnosti, přírody i města.
Při správné socializaci se z něj stává pes, který zbytečně nevyhledává konflikty. V opačném případě z něj může vyrůst bázlivec, který se brání agresí. Obvykle se dobře snáší i s jinými domácími zvířaty.
Chovatelé testují tyto psy na dysplazii kyčelních a loketních kloubů, a také na dědičné oční vady. Občas se v chovu vyskytne potravinová alergie, epilepsie a zákaly očních čoček. Pokud si plánujete pořídit australského ovčáka, vybírejte od prověřených chovatelů. Líbivé zbarvení merle může v důsledku nevhodně vybraného chovného páru vyústit ve zdravotně postižená štěňata, kde hluchota bývá často tím nejmenším defektem.
Australský ovčák - základní informace:
Původ: západ USA
Velikost feny: 46–53 cm
Velikost psa: 51–58 cm
Hmotnost feny: 16–25 kg
Hmotnost psa: 25–32 kg
Chovatelské kluby: KCHBO, z. s., Klub chovatelů málopočetných plemen psů
Barva: blue merle, red merle, černá, červená – všechny barvy s i bez bílých odznaků, anebo bez tříslových odznaků, žádný typ zbarvení nemá přednost; linie růstu bílých chlupů límce nesmí přesáhnout kohoutek; bílá barva je přípustná na krku (jak na části, tak celý límec), na hrudi, na končetinách, na spodní straně tlamy, tvoří lysinku na hlavě; na hlavě by bílá barva neměla převažovat, oči musí být úplně obklopené barevnou srstí s dostatkem pigmentu
Skupina FCI: 1 - ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
Pro koho je vhodný?
Toto plemeno lze doporučit lidem aktivním, kteří rádi tráví volný čas v přírodě a dokážou svého psa zaměstnat různými činnostmi – tedy jak fyzickou aktivitou, tak i tou mentální. Jeho pán by měl mít ideálně vyrovnanou povahu bez přehnaných reakcí. Měl by umět přemýšlet dopředu a správně vyhodnocovat psí chování.

Australský ovčák se hodí k jednotlivcům téměř jakéhokoli věku, pokud mu svým životním tempem stačí. Výhodou většiny jedinců je, že se dokážou rytmu života svého majitele přizpůsobit, ale toho by nemělo být zneužíváno. S australákem je každý den psina, protože dokáže pokaždé překvapit něčím jiným.
Časopis Receptář je nejstarší a nejprodávanější český hobby magazín na našem trhu. Pravidelně svým čtenářům nabízí spoustu tipů a nápadů z nejrůznějších oblastí zájmu, které mohou pomoci vyřešit každodenní činnosti. Časopis můžeme považovat za oblíbené fórum kutilů a zahrádkářů, kde si všichni mohou vyměňovat rady, inspiraci, nápady z oblasti zahrádkářství, kutilství v dílně a v domácnosti, vaření, zdraví nebo chovatelství. Těšit se můžete na poradenské rubriky renomovaných odborníků ze všech uvedených oblastí, ale i vysoce odborné články. Nezapomíná se ani na novinky v pracovních postupech, materiálech a výrobcích.
autor: (av)