Trávníky okolo chodníků a cest stříkali na začátku června zaměstnanci firmy FCC, kteří mají plení na starosti. Nikde se o postřicích nepsalo a nikde nebyly po postřiku varovné cedule. Na následky postřiků doplácejí především psi, kteří mají problémy s vyrážkami, pelichají, zvrací a mají průjem.

Děje se jim to na frekventovaných místech, jako například v parku v Kolářových sadech, kde si hrají děti.

Jako první na to upozornil webový portál iDNES.

Nemohl dýchat, zachránilo jej veterinářka

„Mám dva křížence a jednu menší rasu. Nejmladší je Boloňský psík. U všech pejsků se projevilo zvracení a průjem po venčení v parku u hvězdárny. Zde byl provedený postřik FCC a následky se projevily zhruba do hodiny. Boloňský psík měl dále problém s dýcháním. Otekl mu čumák a měl vyrážku, když se prováděl postřik na sídlišti Šárka, který prováděla firma Carmat. Pán mi zde tvrdil, že do půl hodiny po postřiku je to pro zvířata bezpečné. My byli venku až za pět hodin a pejska mi zachraňovala veterinářka, protože nemohl dýchat,“ uvedla pro Deník majitelka pejsků Věra Pinkarová.

Dalšími lokalitami jsou sídliště Šárka, okolí Kostelecké ulice nebo Lesopark Hloučela.

Radnice je v klidu

Postřiky se provádějí se souhlasem města.

„Jedná se o povolený přípravek, který se používá v celé Evropě. Kdyby byl nějak extrémně škodlivý, tak by snad byl zakázaný,“ komentoval pro Deník náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Na webových stránkách FCC je uvedeno následné: „Z hlediska bezpečnosti lidí, zvířat a životního prostředí je postřik Roundup jedním z nejneškodlivějších herbicidů na světě. Jeho toxicita je nižší než toxicita kuchyňské soli a dosahuje poloviny toxicity acylpyrinu.“

Ale dle návodu na použití musí být člověk oděn do ochranných pomůcek, jinak by byla práce s glyfosátem opravdu nebezpečná.

Že není něco v pořádku potvrzuje i další majitelka psa.

„Mám Amerického stafordšírského teriéra. Venčím po okolí Kostelecké ulice a na Hloučely a jejím bezprostředním okolí. Problémy s pejskem se projevily v červnu a táhnou se až do teď. Má výtoky z očí, vyrážku a vypadává mu srst,“ uvedla Renata Schindlerová.

Postřik má svá pravidla

Informovanost veřejnosti o místech postřiků je dle občanů nedostatečná, město oponuje.

„Pokud se nějaké plochy stříkají, tak je místo předem označeno páskami a cedulkami. Navíc je oznámení na webových stránkách města. Má to svoje jasná pravidla, která FCC musí dodržovat,“ doplnil náměstek Pospíšil.

Že se nejedná o celoplošný problém, ale potvrzují komentáře pejskařů na sociálních sítích. Spousta majitelů psů v komentářích píše, že jejich mazlíčkům se nic nestalo.

Město Prostějov na své webové stránce sice začalo na postřiky upozorňovat s týdenním předstihem. Píše i co se přesně za glyfosát použije a na jakých místech.

Jiný název, stejný problém

Tento týden se jednalo o Bofix, nikoli o Roundap a stříká se náměstí T. G. Masaryka současně s Pernštýnským. Ale to je celé.

Informovanost občanů je tedy značně neúplná, jelikož u Bofixu by se na trávník neměly deset až čtrnáct dní pouštět vůbec zvířata, stejně jako u Roundapu. Možné je to následující den, pouze na chvíli. Zkrátka jde o jiný název, ale stejný problém.

„Zvířata mohou mít dermatologické potíže. Kdyby byl pes na trávníku dvě hodiny po postřiku, může být i otráven, což vysvětluje zvracení,“ říká web Česká Veterina.

Možnou alternativou je likvidace horkou vodou.

„Společnost FCC nám nabízí možnost provádět likvidaci plevelů na komunikacích také pomocí horké tlakové vody, což je vhodné používat například v blízkosti travnatých ploch, záhonů a dětských hřišť,“ vyjádřil se k postřikům primátor František Jura.