„Vesměs se jedná o lidi dlouhodobě nezaměstnané. Budou teď dělat různé práce pro město. Od úklidu po práci se zelení," informoval starosta Konice František Novák.

Dodal také, že krok schválený na posledním zasedání rady bude přínosem hned z několika pohledů.

„Na tyto lidi dostaneme i finanční prostředky. Pomůžeme zároveň nezaměstnanosti i těmto konkrétním lidem. Samotnému městu pak noví pracovníci také pomůžou," řekl starosta města.

Připustil však také, že Konice s nezaměstnaností zrovna velké problémy nemá. Jeho slova potvrzují také statistiky úřadu práce. Podle nich je v Konici pouze necelá stovka nezaměstnaných, podíl nezaměstnanosti na obyvatelstvu je tak k letošnímu březnu pod pěti procenty.

Přesto tuto možnost pro lidi i pro vzhled města místní vítají.

„Myslím si, že je to dobře. Přece jen ti lidé také něco práce ve městě udělají. I když je pravda, že městem projíždím a procházím a nemůžu říct, že by nějaká jeho část byla zrovna zanedbaná," sdělil například obyvatel města Arnold Rozehnal starší.

Pětice v Čechách

Konice však nejsou jediným městem nebo obcí na Prostějovsku, která hojně pracovníky na veřejně prospěšné práce využívá. Například Čechy pod Kosířem dávají takhle šanci na přilepšení hned několika uchazečům o práci.

„Aktuálně u nás v obci takto pracuje pět lidí. Říkám si že je to poměrně dost v porovnání třeba s Prostějovem," uvedl starosta Milan Kiebel. Poukázal tak na nízké množství lidí na veřejně prospěšných pracích, které je v Prostějově vzhledem k jeho velikosti nesrovnatelný.

Prostějovská dvacítka

„V současné době máme ve stavu dvacet pracovníků, z toho osmnáct na plný úvazek a dvě pracovnice, matky s dětmi, na zkrácený. Pracovníci provádí úklid přidělených částí města, části lesoparku Hloučela, u kontejnerů s tříděným odpadem, úklid dětských hřišť. Také se jedná o roznos letáků informujících o blokovém čištění, úklid centra města ve dnech, kdy má ASA blokové čištění či úklid kolem hlavních silnic vedoucích z města," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Poskytla pak také náhled magistrátu na to, jak práci těchto lidí hodnotí.

„S většinou pracovníků jsme spokojeni, pokud by někteří neplnili požadavky na ně kladené, je možné s nimi rozvázat pracovní poměr a nahradit je jinými uchazeči z úřadu práce. O dalších lidech magistrát zatím zřejmě neuvažuje," dodala.

V budoucnu se však přeci jen k veřejně prospěšným pracím může dostat v Prostějově více lidí. Připustila to ředitelka prostějovského úřadu práce Věra Crhanová.

„S magistrátem máme dobrou spolupráce při vybírání lidí na tento typ prací. Aktuálně jich je dvacet. Co se týká dalších možností, ty jsou zatím v jednání," informovala.