Zubaři z odlehlejších oblastí spíše odcházejí. Své o tom vědí v Dlouhé Loučce a Pasece, kde skončila zubařka před půl rokem.

Obce kritizují, že s mizející zdravotní péčí se na venkově citelně zhoršuje kvalita života. Doufají, že obrovské rozdíly v rozmístění zubařských ordinací začne mazat připravený dotační program.

„O zubařku jsme přišli před dvěma roky. Ordinaci jsme pro ni zřídili před třemi lety v kulturním středisku, bývalé pekárně. Hledali jsme náhradu a vypadalo to beznadějně,“ vzpomínal starosta Hvozdu Josef Šmíd.

Rozhodil sítě na lékařské fakultě, ptal se v okolí i ve východních Čechách. Až teprve nedávno se dozvěděl o vystudované lékařce žijící v sousední vesnici, která zatím působí pod zkušenou stomatoložkou v Litovli.

„Oslovil jsem ji a domluvili jsme se. Občané nebudou muset dojíždět do Konice, Litovle, někteří cestují do Prostějova nebo až do Olomouce,“ popisoval.

Pro pacienty rozšíří parkoviště

Zatímco předchozí zubařka kurýrovala jednou týdně, nová stomatoložka, kterou se Deníku nepodařilo kontaktovat, by podle starosty měla lidem spravovat chrup pět dní v týdnu.

„Očekáváme, že klientela bude jezdit ze širokého okolí, proto vybudujeme větší parkoviště, aby pacienti měli komfort. Chceme, aby paní doktorka i pacienti byli spokojeni a do budoucna ordinace dobře fungovala,“ dodal starosta Šmíd.

Mladí jdou do velkých měst, je problém někoho sehnat

Z husarského kousku Hvozdeckých nejásají v Litovli.

„Věřila jsem, že paní doktorka převezme moji ordinaci. Nevím, proč Hvozd vytvořil ordinaci, když to fungovalo i bez ní,“ reagovala zubní lékařka Ludmila Wiedermannová.

„Mám 72 let a potřebuji nástupce. Mladí jdou do velkých měst a je problém někoho sehnat,“ dodala. Přitom ordinaci má na litovelském náměstí, vybavení na moderní úrovni a její klientela čítá bezmála 3000 pacientů.

I v Luké chtějí zubaře

Úspěch Hvozdu zkomplikoval situaci i v sousední Luké, kde zubařka skončila 1.března.

„Jednou týdně jezdila paní doktorka ordinovat do Luké. Od března jsme bez zubaře,“ potvrdila pracovnice obecního úřadu. Obec hledá náhradu už několik měsíců.

„Hvozd je kousek, v podstatě pěšky se tam dá dojít, ale rádi bychom někoho získali do naší ordinace,“ dodala.

Hledáme dál, zní z Paseky

Hvozdeckým mohou jen závidět na opačném konci Olomoucka – v Pasece a Dlouhé Loučce.

„Zubařka k nám dojížděla a před půl rokem jsme o ni přišli. Je v Olomouci. Byli jsme domluveni, že velice kvalitní vybavení ordinace odkoupíme, společně jsme usilovně hledali náhradu. Inzerovali jsme na lékařské fakultě. Nepodařilo se. Hledáme dál a snad pomůže i ministerstvo zdravotnictví,“ popisoval starosta Paseky Jiří Blažek.

Do ordinace přitom jezdili lidé z Dlouhé Loučky, na ošetření tam vozili pacienty z pasecké léčebny.

„Jsme bez zubaře. Nejdříve jsme přišli o našeho, nabízeli jsme marně ordinaci, nyní jsme přišli o paní doktorku v Pasece,“ pokrčila rameny Jarmila Popelková z obecního úřadu v Dlouhé Loučce.

Jsme na tom lépe než jidne v Česku

Podle vedoucího odboru zdravotnictví Krajského úřadu Olomouckého kraje Bohuslava Koláře je stomatologická péče v Olomouckém kraji zajištěna lépe než v některých jiných regionech v Česku.

„Samozřejmě luxusně ve velkých aglomeracích, kde jsou služby zajištěny až nadbytečně, okrajové oblasti jsou na tom hůře, například Jesenicko. Tato místa by si zasluhovala větší pozornost,“ hodnotil Bohuslav Kolář.

Ocenil chystané kroky ministerstva zdravotnictví a apeloval na zdravotní pojišťovny, aby zvážily specifický přístup k ordinacím v těchto oblastech. „Je také potřeba, aby se zvýšil počet studentů zubního lékařství,“ uzavřel.

Zubaři si sáhnou na 1,2 milionuMinisterstvo zdravotnictví chce zajistit rovnoměrné rozmístění zubařů v regionech. Od května mohou stomatologové žádat o motivační příspěvek na zařízení ordinace zejména v méně atraktivních oblastech, a to až do výše 1,2 milionu korun.
„Dotace pomůže zubařům pokrýt vysoké počáteční výdaje spojené se zařízením ordinace, například na nákup křesla či rentgenu, které je mohou odrazovat od zřízení praxe v těchto oblastech,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Byla zřízena komise, jejímž úkolem je vytipovat oblasti s omezenou dostupností stomatologické péče. Na prvním jednání na začátku dubna komise definuje konkrétní obce, kam bude dotace směřována. Pro tyto účely ministerstvo zřídilo také emailovou adresu dent@mzcr.cz, na kterou mohou pacienti zasílat své podněty a tipy na oblasti, kde není dostatečně zajištěna stomatologická péče, a komise se jimi bude zabývat.