„Platí například během týdne zákaz vjezdu a stání v části náměstí. Normální člověk tak nemá šanci nakoupit něco těžšího a policisté lidi, kteří toto poruší, pokutují. Jde podle mě o buzeraci občanů," uvádí jeden z nich zastupitel.

„Jedná se podle mě o dobře zaplacenou službu procházení z jednoho konce města na druhý. Strážníci také provádějí kontroly stánků a další činnosti, které dříve zvládali lidé z městského úřadu. Konice by se bez městské policie obešla a ušetřila by statisíce," zmiňuje také Petr Krejčí a dodává, že uvažuje o petici.

Zastáncem strážníků je naopak starosta města František Novák.

„Podnět zastupitelstvu jsem zaznamenal. Já jsem pro, aby policie zůstala. Městská policie totiž není jen na hlídání provozu, ale máme na ni například napojený zabezpečovací systém úřadu. Zajišťuje také odchyt psů, asistenci při pořádání různých akcí a existují také smlouvy, podle kterých strážníci pracují i v okolních obcích," říká starosta. Dodává však, že bude na samotných zastupitelích, jak rozhodnou.

Srovnání s Jevíčkem

Petr Krejčí naopak připomíná, že městskou policii nemá ani nedaleké Jevíčko. Zhruba stejně velké město, jako právě Konice, se s problematikou policie vypořádalo po svém.

„Měli jsme zde obvodní oddělení státní policie, která však odsud asi před pěti lety odešla. Už nějaký rok tak spolupracujeme s bezpečnostní agenturou. Funguje u nás jako dozor a dohled a nahrazuje policii v psychologickém smyslu," zmiňuje starosta Jevíčka Dušan Pávek.

Podle něj má současný stav přinejmenším dva klady.

„Městská policie je podstatně nákladnější. Takhle nemusíme hradit provozní náklady, firma si účtuje pouze hodinové sazby. Navíc máme dohodu se sousedními Velkými Opatovicemi. Hlídka se v našich městech střídá a podílíme se na nákladech půl na půl," vysvětluje starosta.

V Kostelci jsou spokojeni

Na Prostějovsku je kromě Konice městská policie například také v Kostelci na Hané. Chválí si ji zde i Radek Zatloukal.

„Podle mě v každém městě nebo vesnici nastane situace, kdy je potřeba zásahu policie. A volat k drobným přestupkům státní policii je zbytečné. A v dnešní době, kdy se krade všechno a lidé jsou více agresivní, není městská policie plýtváním penězi," myslí si.

Strážníky si chválí také místostarosta František Horák.

„Máme rozhodně dobré zkušenosti. Strážníci nám dohlížejí na veřejný pořádek během různých akcí a plesů, také pomáhají řídit dopravu během stavebních prací na silnicích. Není to levná záležitost, dělá to u nás minimálně milion korun ročně a samotné zřízení je ještě dražší. Investice se však určitě vyplatí," přidal svůj názor místostarosta František Horák, který sám dříve pracoval jako městský strážník.