„Žádáme zastupitele Prostějova o revokaci rozhodnutí, kterým byla ukončena činnost v ZŠ Rejskova. Jsme přesvědčeni, že jde o nesprávný a neefektivní krok, který, mimo jiné, povede k plošnému zhoršení úrovně základního vzdělávání v Prostějově. To postihne celou generaci dětí,“ uvádí se v petici.

Petiční výbor zastupuje Jan Rytíř, předseda představenstva občanského sdružení PPP - právní poradenství a pomoc se sídlem ve Velkém Týnci.

„Naše sdružení oslovili rozladění rodiče. Vůbec totiž toto rozhodnutí nechápou. Nikdo z činovníků se s nimi neobtěžoval setkat a rozhodnutí pak ani nevysvětlili,“ uvedl Rytíř, kterému rodiče popisovali, jak špičkově je rušená škola vybavená.

„Má moderní jídelnu, kvalitní sportoviště, hostí speciální třídy pro děti s poruchami výuky. Proč tedy končí zrovna tato?“ ptá se Jan Rytíř spolu s ostatními.

Domnívá se, že rušení škol je obecně krokem zpátky a dokládá to tím, jak po revoluci politikové slibovali třídy o patnácti žácích. „Říkali, že to zabezpečí kvalitnější výuku. Dnes je ale kvůli financím ve třídách zase kolem třiceti dětí,“ postěžoval si.

Radka Slaninová, matka dítěte, které se v Rejskově škole učí, je rozladěna i rychlostí, s jakou město školu zrušilo.

„Šlo to ráz na ráz. Ve sledu několika dnů to doporučila komise školství, zrušení odklepli radní a posvětili zastupitelé. Celý tento postup u mě vyvolává značné pochybnosti, vždyť taková záležitost musí být přece diskutována dlouho předem,“ domnívá se Slaninová.

Jan Rytíř už brzy radnici předá podpisové archy. Kolik sebere podpisů, to nedokáže odhadnout. „Petici budou mít představitelé Prostějova na stole příští týden,“ konstatoval. Tím však snaha o záchranu školy zdaleka nekončí. „Připravujeme otevřený dopis starostovi města Janu Tesařovi, v němž sepíšeme všechny nezodpovězené otázky, na které chceme znát odpovědi,“ sdělil Jan Rytíř.

Uspěje snaha o odvolání rozhodnutí zrušit školu v centru města, do níž chodí přes tři stovky dětí?

„To si netroufám posoudit. Argumenty pro zachování školy by musely být hodně silné,“ míní například prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák.