„Kromě rekonstrukce budovy, kterou jsme minulý rok dostali od města, budeme ještě přistavovat jedno křídlo do dvora. Rozpočet na projekt jsme vyčíslili kolem deseti milionů korun," spočítala Regina Šverdíková z prostějovské pobočky Fondu ohrožených dětí.

Přispět finanční částkou na vybudování Klokánku se rozhodla i šestatřicetiletá Petra z Prostějova.

„Před dvěma lety jsem byla v situaci, kdy jsem pomoc takového zařízení sama potřebovala. Ležela jsem po nehodě v nemocnici a neměla jsem nikoho, kdo by mi pohlídal děti. K rodičům jsem je dát nemohla, protože jsou nemocní, a se zbytkem rodiny se nestýkám. Nakonec mi pomohla kamarádka, která si je u sebe na pár dní nechala," vzpomíná. „Doufám, že Klokánek v Prostějově bude co nejdříve," dodala.

Kdy začne zařízení fungovat, zatím není stále jasné.

„Ukončili jsme výběrové řízení na dodavatele stavby a nyní budeme žádat o stavební povolení. Zahájení provozu není podmíněno vybráním určité částky, ale samozřejmě čím více peněz se nám podaří vybrat, tím lépe," řekla Regina Šverdíková.

Jak Klokánek funguje?

Způsob péče v Klokánku, který připomíná fungování běžné rodiny, má podle zákona přednost před ústavní výchovou. Pro děti je totiž přirozenější než velké ústavy.

„V samostatných bytech se o dvě až čtyři děti starají „tety". V bytě tak existuje celá náhradní rodina, která funguje běžným způsobem. Společně se starají o domácnost, nakupují, vaří, učí se a hrají si," uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková a dodala, že v prostějovském Klokánku se plánuje vytvoření alespoň čtyř bytů. To bude znamenat i nová pracovní místa.

„Zaměstnání v Klokáncích najdou hlavně ženy nad čtyřicet, padesát let, které mají zkušenosti v péči o dítě i životní zkušenosti," uvedla Ivana Hemerková.

V České republice zatím funguje šestnáct Klokánků, nejbližší z nich je v Dlouhé Loučce na Olomoucku. Ten prostějovský na své otevření teprve čeká.

„Všechny finanční prostředky, které přijdou na účet 3055103/0300 s variabilním symbolem 214, půjdou na vybudování Klokánku v Prostějově," slíbila Regina Šverdíková.