„Areál cukrovaru stále vlastní společnost KM PRONA. Hledá kupce, ale zatím ho nenachází," sdělila čelechovická starostka Jarmila Stawaritschová.
Usedlíci krčí ohledně plochy cukrovaru rameny. „Neděje se zde nic. Jen čas od času cukrovar obhlížejí nějací lidé, nejspíš zájemci o něj," shodují se.
Obchodní ředitel společnosti MK PRONA Martin Kulíšek v březnu roku 2010 uvedl: „Na využití areálu, který jsem nabyli formou zástavy, si necháváme zpracovávat studii. Plány, jak jej využít, máme, zatím je však, i s ohledem na konkurenci, prozradit nemůžeme."
V úterý potvrdil, že areál nabízejí k prodeji.
„Je mimo oblast, kde podnikáme," vysvětlil. KM PRONA sídlí na Liberecku. Zabývá se distribucí pohonných hmot a provozem čerpacích stanic. Jednu z benzínek má i v Olomouci.
Zájemci prý jsou
Kulíšek tvrdí, že zájemců o bývalý cukrovar mají dost. „Nevíme však, nakolik jsou finančně způsobilí," nechal se slyšet obchodní ředitel firmy KM PRONA.
Čelechovický cukrovar je zchátralý. Hrozí jeho návštěvníkům nebezpečí zavalení?
„Areál je uzavřený. Zloděje kovů neláká, neboť tam už nejspíš žádné nezbyly," reagovala Jarmila Stawaritschová.
Připomněla, že v obytných budovách patřících k cukrovaru žijí stále dva nájemníci. „Tyto objekty jsou, pokud vím, v poměrně dobrém stavu," uvedla čelechovická starostka.
Čelechovický cukrovar byl jedním z prvních na Moravě. Postavit jej nechal v roce 1839 místní statkář Philippe de Sant Génois. V roce 1901 koupila areál společnost místních rolníků. Komunisté jej v roce 1948 znárodnili. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století jeho prostory využívaly různé agrochemické podniky, posléze v něm sídlili firmy zabývající se distribucí pohonných hmot. Stavby čelechovického cukrovaru nejsou památkově chráněné.