Dlouhá historie města Prostějova zaznamenala celou řadu starostů, z nichž je velmi těžké vybrat několik jmen, která by se dala označit za nejvýznamnější. Mezi několika desítkami osobností však přesto někteří vynikají.

Z daleké minulosti nelze opomenout Jana Zajíčka, jenž stál v čele města dlouhých patnáct let (1864-1867, 1870-1892). Starosta Jan Zajíček byl ale starostou německým, patřil k Německé liberální straně.

Prvním ryze českým starostou byl Florián Novák, jenž stál v čele Prostějova v letech 1867-1870. Nezapomenutelnou postavou prostějovských dějin se však stal Karel Vojáček.

Jeho působení je spojeno s nebývalým hospodářským rozmachem. Za jeho úřadu byla zřízena vyšší škola a gymnázium, první obecná dívčí škola v Rejskově ulici, městská elektrárna, nový hřbitov a výrazně se zvýšila rovněž úroveň zdravotnictví. Ve své poslední vůli odkázal městu 80 000 zlatých a jeden dům.

Jedenáct let (1902-1913) ve funkci starosty strávil Josef Horák, v tomto období byl v obci vybudován vodovod a postaven Městský spolkový a diavdelní dům. Další veličinou byl Ondřej Přikryl, který starostoval v nelehkém období první světové války (1913-1919).

Nejmladším starostou byl Oldřich John, byl zvolen ve svých třiceti letech (1937-1939).

Prvním polistopadovým starostou se stal Miroslav Zikmund. Jedinou ženou v historii radnice byla minulá primátorka Alena Rašková. Současným starostou města Prostějova je František Jura. 

FOTOGALERIE:
1 a 2. PRŮKOPNÍCI. Dva první čeští starostové Prostějova, kteří se nesmazatelně vryli do historie. Florián Novák a Karel Vojáček.
3. a 4. BUDOVATELÉ. Dva další starostové Josef Horák a Stanislav Manhrad se podepsali pod celou řadu staveb na území Prostějova.
5. a 6. VÁLEČNÍCI. Nelehkým obdobím vedli Prostějov starostové Ondřej Přikryl a Oldřich John. Obou se dotkly světové války.
7. a 8. SOUDRUZI. Starostové byli předsedy MNV. Vilém Pobuda je spjat s odstraněním sochy T.G. Masaryka. Josef Kýr byl přesvědčeným komunistou.
9. a 10. ZVOLENÍ. Květoslav Krapka byl svobodně zvolen roku 1946. Miroslav Zikmund získal důvěru v roce 1990.