MĚSTYS KRALICE NA HANÉ
Již více než sedm století se pár kilometrů východně od Prostějova rozprostírá ves, dříve nazývaná Kralitz, nyní ovšem Kralice na Hané. Dějiny nynějšího městyse jsou pomalu stejně staré jako dějiny Prostějova: už někdy ve třináctém století měl v obci stát kostel, už roku 1314 se staly Kralice na Hané městečkem.

Městský titul však nikdy nezískaly a opětovně jsou městečkem až posledních jedenáct let. Velikostí se Kralice řadí mezi nejlidnatější obce Prostějovska a mají kolem patnácti set obyvatel a jejich počet během posledních dvaceti let spíše rostl.

Pozoruhodné přitom je, že oproti 30. letům 20. století, kdy nemálo obcí v okrese zažilo populační boom, Kralice tehdy byly malou vsí s pár stovkami obyvatel. Nyní se jedná o rozsáhlou zemědělskou ves, byť nedaleký Králický Háj plný průmyslových podniků je právě v katastru Kralic. Ty se ale také mohou pochlubit bohatým spolkovým životem, o který se starají zejména místní fotbalisté, ale také folklorní soubor Klas, díky kterému to žije v místním kulturním domě.

Kromě toho Kralice na Hané nabízejí i několik památek ke zhlédnutí. Třeba místní kostel, dále pak zámek, zaujme také budova obecního úřadu z 19. století.

Autor textu: Michal Sobecký