Pokud firma smlouvu podepíše, pak za zhruba dvanáct tisíc metrů čtverečních zaplatí přes šest milionů korun. Když stavbu nové výrobní haly nezkolauduje do tří let od uzavření smlouvy, pak jí hrozí za každý měsíc prodlevy pokuta 50 000 korun. Navíc jestliže Metech do čtyř let nezaměstná alespoň 130 lidí, hrozí mu sankce ve výši dva a půl milionu korun.

„Smlouva se mi líbí, mám dojem, že je to prvně v historii, co radnice trvá na dodržení závazků různých investorů pod pokutou,“ konstatoval opoziční zastupitel Josef Augustin (KSČM). „V minulosti se nedokonalost smluv vymstila, věřím, že se radní poučili a snad už bude takový postup ze strany města obvyklý,“ podotkl Augustin.

I Václav Šmíd, další zastupitel za KSČM, se na situaci dívá stejně. „Potěšilo mě, že jsou ve smlouvě stanoveny sankce za nedodržení podmínek,“ uvedl Šmíd. Podle jeho slov se v minulosti objevily jisté snahy prodávat pozemky ve vlastnictví města, u nichž nebylo jisté, že na nich firma bude opravdu stavět a zaměstnávat lidi. „Upozorňoval jsem na tyto skutečnosti a zastupitelé takové návrhy odmítli,“ poznamenal Šmíd.

„Neviděl bych to tak černě,“ oponoval místostarosta Vlastimil Uchytil (ODS). „Vždy se snažíme firmu řádně prověřit, navštěvujeme ji také v místě jejího působiště,“ poznamenal Uchytil. Na otázku, zda podobné smlouvy budou do budoucna pravidlem, odpověděl, že ne. „Vždy se snažíme o individuální přístup k investorovi a nic nepodceňujeme,“ uvedl Vlastimil Uchytil.

Metech, který se zabývá obráběním a lisováním dílů pro automobilový průmysl, má však podle zdrojů blízkých této firmě v hledáčku i jiné pozemky, než je průmyslová zóna v Prostějově. Vedení firmy však stanovisko ke svému působení ve městě neposkytlo.