„Cílem výběrového řízení, které končí třicátého ledna, je najít provozovatele, který v centru města zavede jednoduchý, přehledný a fungující systém parkování. Počítáme s tím, že v rámci změn budou zrušena všechna vyhrazená stání pro jednotlivce nebo skupiny a zavedena rezidentní a abonentní stání. Na všechny žadatele se ale kvůli omezenému počtu parkovacích míst nedostane," informovala Alena Rašková, náměstkyně prostějovského magistrátu.

Hrozící odliv zákazníkůParkování před obchodem s chovatelskými potřebami v Mlýnské ulici v Prostějově

Milada Sládková, spolumajitelka obchodu v Mlýnské ulici, se obává, že v rámci nového systému přijdou o dvě volná stání před jejich provozovnou.

„Tvrzení města o rušení stání a omezeném počtu míst se mi nelíbí. Volná místa před obchodem máme pro naše zákazníky a distributory zboží. Jak mi v případě, že o místa přijdeme, budou dodávat například těžké pytle s krmivy a jak si je budou zákazníci odvážet?" ptá se Sládková.

Zdůrazňuje, že pokud nebudou mít zákazníci v Mlýnské ulici kde zaparkovat, tak raději než u nich nakoupí někde v marketech na periferii.

„Nový parkovací systém nás může zlikvidovat. Třeba kousek vedle má obchod podnikatel s barvami. Jezdí k němu řemeslníci a nakupují ve velkém. Pokud tam nebudou moci zastavit, tak pojedou také jistě jinam," řekla Milada Sládková.

Ceny?

Podnikatelka popisuje, že nyní platí za dvě parkovací stání před obchodem jedenáct tisíc korun ročně.

„Z toho, jak jsem pochopila vyjádření radnice, přijdou dvě volná stání pro podnikatele na patnáct tisíc korun. Dojde tedy ke zdražení, přitom ale živnostníkům vyhrazená místa nedokážou garantovat," vrtí hlavou Sládková.

Náměstkyně Alena Rašková tvrdí, že radnice veřejnosti představila pouze návrh maximálně možných cen a organizace systému.

„Uvidíme, s čím přijdou uchazeči o zakázku," vzkázala usedlíkům Rašková, která míní, že nový systém parkovného v Prostějově začne fungovat nejdříve v půli letošního roku.

Zajímavé bude sledovat, jak si magistrát poradí s nynějšími placenými kartami na vyčleněná parkovací místa.

„Sousedovi končí placené stání v březnu, nám ještě o pár měsíců později. Zajímalo by mě, co bude dál," povzdechla si Milada Sládková.

Vymezení lokality

Území, kde se má ve městě uplatnit nový parkovací systém, bude dle magistrátu vymezeno ulicemi Vápenice, Újezd, Wolkerova, Palackého a Blahoslavova. Navíc se týká ulice Mlýnské, parkoviště na ulici Brněnské a Hliníky. Zde všude prý budou podnikatelé, obyvatelé i návštěvníci platit – ať už v rámci předplacených karet či hodinové sazby. Výjimku v systému mají dostat vyhrazená místa pro osoby se sníženou pohyblivostí (označení vozidel O1) a služební vozy strážníků i státní policie.

SOUVISEJÍCÍ: Placené parkovné v centru magistrát ukul potají, lidem se to nelíbí