Břehy Hrdibořických rybníků a okolní louky dlouhodobě trápí nepořádek. Rybníky jsou národní přírodní památkou pod dohledem Správy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Pracovníci obecního úřadu pravidelně uklízejí odpadky a sečou trávu. Zlepšení situace si v Hrdibořicích slibují od obecních policistů.

„Největší nepořádek dělají rybáři,“ uvedla starostka Hrdibořic Vlasta Macenauerová. Obecní úřad si s nimi neví rady. Předseda prostějovské organizace Moravského rybářského svazu Jaroslav Kobza tvrdí, že odpadky nepocházejí od rybářů: „Při pravidelných úklidech, které v lokalitě pořádáme, vždy odvážíme půl avie odpadu, ve kterém se najdou i staré pneumatiky.“ Podle něj odvážejí spoustu harampádí, které není pozůstatkem po lovu ryb.

Podle místních také není výjimkou, když se v noci po loukách prohánějí automobily a ničí přírodu. „Na příjezdu k rybníkům je značka zákaz vjezdu, kterou ale vandalové vůbec nerespektují,“ konstatovala starostka Macenauerová. Podle ní, když někoho zastaví, tak jen řekne, že přijel z druhé strany a žádný zákaz neviděl.

V Hrdibořicích si slibují zlepšení díky mikroregionu Království, do kterého obec patří. „Nově by měli být v mikroregionu tři obecní strážníci, kteří budou častěji dohlížet i u nás,“ vysvětlila starostka Macenauerová.

„Úklid je problém na spoustě vodních lokalit,“ zmínil Jan Vrbický ze Správy CHKO Litovelské Pomoraví. Správa CHKO prý přispěla loni Hrdibořicím dvakrát na úklid odpadů. „Pokud odpad není toxický, tak nemá přímý vliv na přírodu, je to hlavně estetická funkce,“ dodal Vrbický s tím, že při vyhazování odpadu je potřeba chytit pachatele přímo při činu.

Na Hrdibořických rybnících je sportovní revír Moravského rybářského svazu. Prostějovská místní organizace se o lokalitu stará a má pro ni určeného revírníka. „O rybníky se starají lidé po své vlastní práci, nemůžou proto být všude,“ doplnil rybář Kobza.