METEORADAR (729 m.n.m.)

Prvním a asi nejznámějším bodem našeho čtyřúhelníku je stavba meteoradaru. Odpočívají u ní turisté i cyklisté. Je hodná obdivu a každoročně se v ní konají Dny otevřených dveří, které vždy navštíví několik stovek lidí. A co na ně při případné prohlídce čeká?

„Návštěvníkům vždy ukazujeme radarového stanoviště spolu s erudovaným výkladem pracovníků Českého hydrometeorologického úřadu plným zajímavých informací o historii měření, zpracování dat a jejich využití,“ zmínil se vedoucí radarového oddělení Petr Novák s tím, že lidé jistě ocení i netradiční výhled z vrcholu radarové věže.

Co se týče samotné stavby jde ve své podstatě o speciální věž s podestou. Má výšku 35 metrů a je řešena jako železobetonový tubus kruhového průřezu. Pod vrcholem věže je prstencový prostor pro umístění rozhodující technologie radiolokátoru. V přízemí je místnost pro dílnu, ložnice pro servisní tým a prostor pro zdroj náhradního napájení.

Hrádek Špacírštejn u Lipové na Prostějovsku se svým stavitelem Zdeňkem Procházkou - 26. října 2019
Dočká se Špacírštejn nové střechy? Aneb příběh o plnění jednoho velkého snu

LOVECKÁ CHATA HANAČKA (724 m.n.m.)

Druhý bod našeho pomyslného magického čtyřúhelníku je asi nejméně známý, a také nejvíce skrytý. Nachází se přibližně sto metrů od modré turistické značky na vrcholu Skály. A je jím starobylá dřevěná lovecká chata Hanačka.

Podle dostupných pramenů byla postavena už v roce 1810. Za 2. světové války zde sídlila skupina Juraj partyzánské skupiny Jermak a fašisty pronásledovaní občané z okolních obcí.

V současnosti chata není v příliš dobré kondici. „Momentálně žádnému specifickému účelu neslouží. Přestavba, která byla před několika lety plánovaná se zatím neuskutečnila,“ zmínila se Iva Jonášková ze společnosti MP Holding, a.s., která chatu vlastní s tím , že údajně jde o vůbec nejstarší dochovanou loveckou chatu na Drahanské vrchovině.

Pokud k chatě zabloudíte, můžete si u ní na blízkém ohništi opéct špekáčky, přečíst si pamětní mramorovou desku věnovanou odboji či se zapsat do vrcholovou knihy.

Historická budova Místního nádraží v Prostějově zatím nemá jasno o své budoucnosti. 12.11. 2019
Nad Místním nádražím v Prostějově visí hrozba demolice. Co vy na to?

PŘÍRODNÍ REZERVACE SKÁLY (692 až 724 m.n.m)

Na svahu západně od Hanačky najdeme další zajímavost nacházející se v dané lokalitě. Jde o přírodní rezervaci Skály. Na ploše téměř pěti hektarů se zde rozkládá poslední větší přirozený bukový les ve vrcholové části Drahanské vrchoviny. Buk lesní doplňuje místy smrk ztepilý a javor klen.

„Ty buky tady jsou opravdu nádherné, najdeme zde i majestátní kousky, podívejte se,“ ukazuje mi košaté koruny přímo na místě milovník přírody z Prostějova Jiří Sedláček s tím, že na některých kmenech můžeme objevit i nádherné choroše v podobě troudnatce kopytovitého.

„A i bylinné patro tu stojí za to, k vidění je tu třeba kostřava lesní, pitulník horský či bukovník kapraďovitý,“ doplnil nadšeně Sedláček.

Česko zpívá koledy 2018 v Prostějově
Advent na Prostějovsku? Těšte se na řadu koncertů i společná koledování

PRAMEN LUHY (693 m.n.m)

Poslední vrchol našeho čtyřúhelníku najdeme kousek za západní hranicí výše zmíněné přírodní rezervace. Jde o místo asi nejmalebnější, pramení zde totiž říčka Luha, která je zdrojnicí podzemní řeky Punkvy. Samotné prameniště bylo před lety zvelebeno a doslova láká k návštěvě. Najdeme zde nejen pramen s lahodnou vodou, ale i „soví“ panel se spoustou hrníčků a příjemné posezení.

K pramenu vede značená odbočka z modré turistické stezky a turisté si již toto místo oblíbili. Dokonce i v pozdním podzimu jsem zde na výletě s rodinou narazil na jednu další výletnici.

„Mám toto místo moc ráda, z hlubokých hvozdů se najednou ocitnete na prosluněné planině a můžete se zde v každé roční době příjemně osvěžit,“ sdělila nám Petra Komárková z Brna, která má prý pár kilometrů od místa chalupu.

Takže na zdraví a tím jsme putování po nejvyšších partiích Drahanské vrchoviny ukončili a pomyslně uzavřeli všechny vrcholy našeho magického čtyřúhelníku.

Strom splněných přání plní sny znevýhodněným dětem a seniorům na Prostějovsku
Pomozte splnit vánoční přání dětem a seniorům na Prostějovsku