„Pozemky investora Manthellanu ležící v lokalitě Společenského domu v Komenského ulici míří ke zcela komerčnímu využití. Tedy nejde o kulturní, veřejné, smíšené či obytné využití, jak investor také sliboval, ale jedná se již čistě o byznys,“ sdělil po prostudování návrhu plánu Jan Navrátil, nový šéf Strany zelených v Prostějově.

Navrátil tvrdí, že naopak plocha pod budovou Prioru na náměstí T. G. Masaryka je v návrhu plánu vyčleněna pro veřejnou infrastrukturu. Doposud sloužila ke komerčnímu užití.

„Pozemek pod Lidlem na Újezdě je pak v novám plánu určen na smíšené obytné využití,“ přiblížil Navrátil.

Mocenské zájmy?

Tvrdí, že pokud mají jedny markety zaniknout a jiný vyrůst, nejde o nic jiného než o mocenské zájmy. Ironicky pak podotýká, že život v Prostějově je zajímavý a o náhody tu není nouze.

„Třeba pozemek pod budovou Habro, kde sídlí moje společnost, je v návrhu územního plánu navržen na veřejnou zeleň,“ doložil Jan Navrátil, šéf Strany zelených.

Připomínky do 4. října

Své připomínky k návrhu Územního plánu Prostějov může uplatnit každý.

„Nejzazším termínem je datum jeho veřejného projednání,“ upozornil vedoucí stavebního úřadu Jan Košťál. Veřejné projednávání plánu doplněné odborným výkladem se přitom uskuteční v přednáškovém sále Národního domu v úterý 4. října o půl čtvrté odpoledne.

Jan Navráti nechce čekat až na závěrečné projednání. „Návrh plánu si půjdu vysvětlit na radnici,“ řekl.

Šéf prostějovské Strany zelených se postavil proti výběrovému řízení, v němž získal plochu Společenského domu a jeho okolí olomoucký investor Manthellan. „Řízení nebylo čisté,“ prohlásil Navrátil.

Co se mělo v Komenského vybudovat?

Juraj Aláč, tiskový mluvčí investora, popsal na sklonku roku 2009, že základní myšlenkou jejich studie je doplnit stávající centrum města zajímavými a funkčními stavbami tak, aby zapadly do současné zástavby a splňovaly požadavky prostějovské radnice.

„Vstup do nového kulturního stánku je plánován z nároží ulic Komenského a Na Spojce. Vlastní společenský sál pojme minimálně pět set osob, bude sloužit nejen pro pořádání plesů a tanečních, ale také například jako místo pro koncerty, kongresy, promítání filmů a podobně,“ uvedl.

Dalším novým prvkem mělo být vybudování rezidenčního bydlení v místě stávající tržnice.

„Vznikne tam přibližně 25 bytů různých velikostí včetně parkovacích stání pro rezidenty,“ popsal dříve Aláč.

Opomenuti neměli zůstat ani cyklisté nebo pěší. Celá oblast měla být propojena stezkami. Obchodní centrum s centrální pasáží ve směru od Lutinovovy ulice pak mělo nabídnout tři patra obchodů a v podzemí supermarket s velkým parkovištěm.

„Vlastní parkoviště bude mít i kulturní dům a v nové lokalitě vznikne zhruba čtyři sta padesát parkovacích míst,“ zmínil se v listopadu roku 2009 Aláč.

Zastupitelé na tento návrh slyšeli a podpořili prodej 15 tisíc metrů čtverečních lukrativní plochy v centru města olomouckému Manthellanu. Další dva zájemci o lokalitu – pražská společnost Crestyl a místní Prior, obchodní domy, se svými návrhy neuspěli.

V únoru 2011 přišel Manthellan s jiným projektem řešení lokality. Prezentoval jej člen představenstva investora Manthellanu a projektový manažer obchodní galerie Lukáš Čepelka.

Co v Komenského zřejmě bude?

„Prostějovský market bude mít více než tisíc metrů čtverečních podlahové plochy. Další obchodní jednotky v budově, jichž bude více než osmdesát, pak kolem jednoho sta metrů čtverečních plochy. Zájemcům nabídneme i kiosky v řádech pouhých metrů čtverečních,“ přiblížil Čepelka. Usedlíkům vzkázal, že je naplánované bouraní Společenského domu nezatíží.

Řidičům nabídl, že parkovací stání bude nejspíš ve druhém podlaží suterénu budovy.

„Chceme poskytnout více než tři sta padesát stání pro automobily, přičemž za první dvě hodiny nebudou jejich uživatelé platit parkovné,“ konstatoval Čepelka.

U soudu

Jan Navrátil změnu záměru, která přináší likvidaci Společenského domu disponujícího jediným velkým sálem v Prostějově, napadl u soudu. Společnost Prior, obchodní domy, včera ústy předsedy prředstavenstva Adolfa Vlka vzkázala, že se s městem soudit nemíní. Crestyl žalobu nepodal.

Přístup radnice?

Radnice na rozhodnutí soudu ve sporu Navrátil versus město a Manthellan nečeká.

„Záležitosti Společenského domu řeší pracovní skupina, kterou jsem v této věci jmenoval,“ nechal se slyšet prostějovský starosta Miroslav Pišťák. Přiblížil, že zástupci politických stran se sešly již dvakrát, třetí schůzka se uskuteční 5. října.

Pišťák informoval o čerstvém návrhu Manthellanu jak architektonicky pojednat stavbu obchodní galerie. „Rada v této věci nic neschvalovala,“ zdůraznil.

Juraj Aláč, mluvčí Manthellanu, doplnil, že plán představí na semináři zastupitelům a následně jej budou prezentovat veřejnosti.

Možnost prohlédnout si interaktivně návrh nového územního plánu města Prostějova máte ZDE.
SOUVISEJÍCÍ