V sobotu 18. června letecká záchranná služba transportovala dívku uštknutou zmijí z jesenické nemocnice do Fakultní nemocnice Olomouc, kde jí bylo podáno speciální sérum.

„Jednalo se o uštknutí do rtu. Dívka byla zastabilizována a letecky v doprovodu maminky transportována do Olomouce,“ potvrdila Olomouckému deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

O dva dny později, tedy v pondělí 20. června, záchranáři transportovali do Olomouce další dítě pokousané zmijí obecnou.

„Včera dopoledne jsme převáželi malého chlapce z prostějovské nemocnice na dětskou kliniku v Olomouci k aplikaci séra,“ uvedla v úterý mluvčí.

Podle informací Olomouckého deníku se jednalo o dítě předškolního věku, které jedovatý had kousl do prstu.

„Na Dětské klinice evidujeme letos tři děti s uštknutím zmijí, všechny skončily na jednotce intenzivní péče, což je u dětí standardní postup. Ne vždy to musí být ve vazbě na jejich aktuální zdravotní stav,“ vysvětlil mluvčí fakultní nemocnice Adam Fritscher.

Sedmapadesátiletá žena, kterou recidivista 20. května 2022 postřelil v herně na Masarykově třídě v Olomouci
Směnu v herně mít neměla, šetřila pro dceru. Na rodinu postřelené ženy je sbírka

Distanc a respekt

Záchranáři se začátkem léta a turistické sezony apelují, aby se lidé, zejména teenageři, chovali ohleduplně v přírodě a hady nedráždili, jak se kolikrát děje.

„Myslí si, že zrovna jim se nemůže nic stát, ale jedná se o nebezpečné zvíře. Je potřeba mít distanc a respekt,“ zdůrazňovala mluvčí Lucie Mikisková.

Podle herpetologa Ivana Zwacha letos není „zmijí rok“, ale mnozí lidé se přestali chovat v přírodě s citem.

„Když někdo dupe jako slon v blízkosti spící zmije, vyděsí ji to a logicky se začne bránit. Lidé navíc zmije, která se přizpůsobuje prostředí, nevidí, neumí je odlišit. Člověku chybí bližší vztah k přírodě, ve které se pak mnozí lidé chovají úplně špatně,“ poukázal.

Herpetolog Ivan Zwach
Chřestýš venku uštkl dítě? Znalec kritizuje, že lidé smí chovat jedovaté hady

Hranice rizika: přes dva klouby 

Jed zmije obecné je vysoce účinný na malé savce, ale člověka na životě neohrozí. Riziko ovšem představuje pro malé děti, alergické a nemocné jedince.

„Pokud má dítě přes patnáct kilogramů, na životě ho neohrozí ani plná dávka. Zmije totiž při jednom uštknutí uvolní jen část jedu a někdy jedové zuby nepoužije vůbec. Jindy je sice použije, ale vypustí jen zbytkové množství v konečcích zubů, což bychom mohli srovnat s píchnutím vosou,“ vysvětloval herpetolog.

Pokud zmije kousne člověka na krku či hlavě je podle odborníka vhodné místo ochlazovat a zejména zajistit, aby byl člověk v klidu a moc se nehýbal.

„Řezání a vysávání rány ústy, to je špatně a nikam to nevede. Dotyčný musí být především v klidu, je třeba neustále sledovat jeho stav a příznaky. Každý člověk reaguje jinak. A samozřejmě hned přivolat záchranku,“ doporučoval herpetolog.

„Jestliže otok nejde přes dva klouby, o nic ohrožujícího se nejedná. Pokud by zmije kousla člověka do prstu, tak prst je jeden kloub a zápěstí druhý,“ vysvětlil.