„My čekáme, co z toho bude. S dosavadní praxí zatím problém nebyl. Peníze z loterií přepošle ČOV na fotbalový svaz a ten je dělí mezi kluby. I my dostáváme nějakou částku, která jde pak na chod mládežnických mužstev," vysvětloval dosavadní praxi generální, sportovní manažer 1. SK Prostějov František Jura.

Ještě přesněji popsal dosavadní systém tiskový mluvčí ČOV Marek Brodský: „Společnosti nám peníze posílají čtvrtletně a my je pak do deseti dnů přeposíláme na jednotlivé sportovní svazy, Sokoly a podobně. Těch příjemců od nás je kolem sto osmdesáti."

Šéf prostějovských fotbalistů přiznává, že podle něj nebyl tento způsob financování špatný a zamýšlí se, jak by měl fungovat ten nový: „Pozitivní je, že sport by měl dostat příští rok téměř dvě miliardy navíc, ale jak bude fungovat přerozdělení peněz to nevím. Předpokládám, že by stát někoho konkrétního tímto úkolem pověřil."

Značně to zkomplikuje plánování klubů

Podle nového zákona by ČOV mělo nahradit ministerstvo školství.

„Nám nevadí, že to půjde mimo ČOV, ale vadí nám, že se mění, něco co fungovalo a vyhovovalo jak plátcům, tak příjemcům," připomněl Brodský.

Jedním dechem pak dodal největší problém z pohledu olympioniků: „Nejdůležitější na tom však bylo, že peníze mohly jednotlivé subjekty čerpat až tři roky. V praxi to znamená, že můžete dát trenérovi mládeže delší smlouvu, můžete plánovat. Ministerstvo je naopak omezeno státním rozpočtem, takže jistotu peněz budete mít na konci února a vyúčtování dotace musí být hotové v listopadu. Plánování to značně zkomplikuje."

Jestřábi? Z ČOVu nula

Například prostějovští hokejisté vedení Michalem Tomigou změnu zákona jen vítají.

„Loterijní peníze dostal klub naposledy v roce 2010, poté co jsem nastoupil do čela klubu, došlo k legislativním změnám a tyto peníze se k nám nedostávají. Proto já jen vítám novelu, která by dotace sjednotila pod ministerstvo školství. Nemuselo by se zvlášť žádat na třech místech," řekl předseda klubu LHK jestřábi Prostějov Michal Tomiga.

Ten také vyčíslil jaké finance od svazu a olympijského výboru dostává: „Od svazu to bylo loni sto padesát tisíc plus osmdesát tisíc, jako prémie za mistrovství světa. Od ČOV nula. Peníze sháním u sponzorů, města nebo kraje."

Dosavadní systém? Jistota, říká Brodský

Nadšení předsedy Tomigy z nového zákona, ale nesdílí Marek Brodský z ČOV.

„Systém, který teď máme nám, dává nějakou jistotu. Víme, že každý rok dostaneme nějakou částku peněz a je jedno, kdo je momentálně ministr. Tyto peníze nebyly závislé na politické vůli a byly jisté. Nově bude vše záležet na koncepci ministra školství, ale ti se velmi často střídají," posteskl si Brodský.

Ztráta peněz by uškodila samozřejmě i malým basketbalistům.

„Loterijní peníze dostáváme, nevím, jestli přes město nebo od svazu, ale používáme je na trenéry, tělocvičny nebo vybavení. Jejich ztráta by byl velký problém," varoval trenér basketbalové mládeže Peter Bálint.