Jak uvádí kniha Leona Kárného, ze které v našem Uličníku také čerpáme, nesla od roku 1945 jméno Československých legií ulice v tehdy samostatných Vrahovicích.

Po jejich připojení k Prostějovu musela změnit jméno na Československého odboje. Důvody v tomto případě zřejmě nebyly politické. Jméno po Československých legiích totiž v tu dobu nesla také dnešní Netušilova ulice. A to až do roku 1962, kdy legionáře nahradil rektor univerzity v Charkově a člen korespondent akademie věd SSSR Ivan Vjačeslavič Netušil, který se narodil v Prostějově v roce 1850.

„Pak dlouhá léta opravdu ulice pojmenovaná po legionářích v Prostějově nebyla (kromě zmíněného Zborova) až do září 2009, kdy zastupitelstvo města pojmenovalo „Legionářská“ ulici vycházející z Plumlovské na sever za areály Rozvoje a nemocnice,“ upozornil Boris Vystavěl.

SOUVISEJÍCÍ: Kdo pátrá po legiích, dost se při tom nachodí

Město tak nakonec ulici pro legionáře přece jen našlo. „Jako člen místopisné komise mohu dosvědčit, že se o pojmenování zasloužili i ti, kdo nosí na klopě odznak Československé obce legionářské,“ dodal Vystavěl.

Po jedné straně ulice, která donedávna byla spíše polní cestou už vyrůstají rodinné domy. Územní plán města počítá s jejich stavbou i na druhé straně.

Legionáři se tak ocitli v sousedství dvou generálů, Josefa Dudy a Viléma Sachera. O letci a dělostřelci, jejichž osudy formovaly bouřlivé dějiny dvacátého století se dočtete v příštím díle.