Lékaři evidují nárůst nemocných.

„V posledním roce byl na infekčním oddělení zaznamenán zvýšený počet pacientů s hepatitidou typu A. Obecně se jedná o pacienty jak z Prostějovska, tak ze vzdálenějších regionů," podotkla Baková.

Hygienikům dělají nové případy starosti.

„Dva z pěti nově hospitalizovaných jsou z Kostelce na Hané. Patří k lidem, kteří měli kontakt s nemocnými dětmi z konce června. Další tři případy v Dobromilicích jsou však bez této souvislosti," doplnila Růžena Halířová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Hygienici doufají, že v Dobromilicích zůstane jen u těchto třech případů. I zde samozřejmě testují všechny, kteří přišli s nemocnými do kontaktu. Problémem ale bývá špatná komunikace, nemocní a jejich příbuzní nechtějí se zdravotníky často komunikovat.

„Jinde už ale mravenčí práce terénních pracovníků přinesla dobré výsledky v podobě zvýšené osvěty. Je to velmi záslužná činnost, která mnohdy není vidět," zdůraznila Halířová.

Žloutenka se objevila koncem června na dvou prostějovských základních školách. Žákům ze Studentské ulice a Dr. Horáka povinná hygienická opatření pořádně zkomplikovala prázdninový program. Kvůli karanténě se nemohou koupat, nesmí na tábory, ani další hromadné akce. Lhůta by jim měla vypršet zhruba za čtrnáct dní. Pak si budou moci užívat léta stejně jako ostatní děti.

S klostridiovou infekcí se léčí jen jedna žena

Personál infekčního oddělení v Prostějově má plné ruce práce nejen se žloutenkou. Objevil se i případ infekčního průjmového onemocnění.

„Na oddělení je aktuálně hospitalizována jedna pacientka s klostridiovou infekcí, je z Prostějovska. Její stav je již velmi dobrý a bude brzy propuštěna," prohlásila Baková. O nebezpečí klostridiové kolitidy informovala v minulých dnech řada sdělovacích prostředků. Podle odborníků se však jedná spíše o mediální bublinu.

„Letos, ani v minulých dvou letech nikdo v kraji na tuto infekci nezemřel, dál bych musela jít do statistik, ale nepamatuji si na takový případ," podotkla krajská epidemioložka Růžena Halířová. Výskyt klostridie souvisí s přemírou užívání antibiotik. Ohroženi jsou především lidé s citlivým metabolismem. Při dobré péči infekce obvykle ustupuje. (pam)