Hospitalizace skupiny nemocných proběhla přitom klidněji než v roce 2008, kdy romské děti zdemolovaly zařízení nemocnice.

„Tentokrát nedošlo k žádným významnějším škodám,“ vyjádřila se Szotkowská.

Ve chvíli, kdy nákaza kulminovala, leželo na oddělení dvaatřicet pacientů. Nemocnice musela posílit personál, ale bylo také třeba proočkovat jak zdravotníky, tak ostatní zaměstnance včetně pracovníků údržby, což pojišťovny nehradí. Čtvrtmilionový příspěvek na pokrytí zvýšených nákladů slíbil Olomoucký kraj, jenž prostějovskou nemocnici pronajímá firmě Agel.

Na Němčicku se vrací život do normálních kolejí.

Mýt si ruce, mýt si ruce

„V souvislosti s podzimním výskytem hepatitidy typu A jsme nezaznamenali žádný nový případ nákazy,“ potvrdila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Růžena Haliřová.

Připomněla však, že v lokalitách, kde se takzvaná nemoc špinavých rukou vyskytla, je důležité, aby obyvatelé více dbali na čistotu. Žádné oficiální nařízení v tomto směru však hygienická stanice nevyhlásila.

„Hovoříme o důsledném dodržování běžných hygienických návyků. Týká se to zejména mytí rukou, a to zvláště před stykem s potravinami,“ vysvětlila Haliřová.

Znovu se rozjíždí i kroužky pro děti

Svou činnost obnovují všechny instituce, jichž se žloutenka dotkla. Od příštího týdne se tak opět uskuteční akce Domu dětí a mládeže Orion v budově němčické základní školy.

„Kroužky budou fungovat na stejném místě i ve stejném čase jako dřív. Kurzy pro dospělé jsme zahájili již tento týden v pondělí,“ konstatovala ředitelka domu dětí Eva Bašková.

Malí tanečníci mají čas připravit si masky na karneval, který je čeká 22. ledna v sokolovně a také všechny ostatní společenské akce proběhnou normálně. „Včetně plesů, které se uskuteční ve stanovených termínech,“ ujistila starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková. (pam)

Jak to bylo se žloutenkou?

1. Na škole v Němčicích se objevila žloutenka

2. V Pěnčíně řádí žloutenka. Kde se vzala? Od Romů

3. Žloutenka na Prostějovsku? Hlavní vlna již odeznívá