„Řešíme, co dál. Obávám se, že naše služby kvůli škrtům skončí,“ reagovala vedoucí prostějovského pracoviště CZPOK Kristýna Jurášová na informaci, že stát nejspíš v roce 2010 sníží dotace poskytovatelům sociálních služeb o více než polovinu.

Jak Help linka funguje?

„Zdravotně postižení si u nás koupí za zvýhodněnou cenu mobilní telefon, který je napojený na nepřetržitou službu tísňového volání. V případě zdravotních potíží zmáčknou jediné tlačítko na přístroji. Na monitoru počítače vidíme, odkud nám volají. Na místo hned vyráží náš terénní pracovník nebo voláme záchranku,“ popsala službu Kristýna Jurášová

Help linka se osvědčila. Využívají ji stovky klientů z celého Prostějovska, nejčastěji vozíčkáři a diabetici. „Za více než dva roky, kdy službu provozujeme, jsme zachránili tři lidské životy. Měsíčně řešíme zhruba pět telefonátů,“ doplnila Jurášová.

Kromě Help linky nabízí prostějovská kancelář CZOPK i poradenství, které je zdarma. Typickým klientem centra je člověk, jehož rodiče náhle těžce onemocněli.

„Stalo se například, že přišel mladý muž, jehož pracující otec prodělal mozkovou příhodu a skončil v léčebně dlouhodobě nemocných. Syn nevěděl, jak vyřešit vztah se zaměstnavatelem, jakým způsobem požádat o dávky v nouzi, nebo kde sehnat speciální lůžko pro nemocného,“ popsala Jurášková. I toto poradenství může příští rok skončit.

Jasno bude v únoru

„O naší existenci se rozhodne nejspíš v únoru. Snad nám vzhledem k výpadku státních dotací vypomůže město nebo kraj,“ uvažuje vedoucí prostějovské kanceláře CZOPK.

Není sama, koho trápí výhledy na příští rok. „Pokud ty škrty prosadí, a já doufám, že to premiér nedovolí, tak budou likvidační. Šance získat dotace jinde než od státu nemáme a podnikatelé v regionu sociální sféru nepodporují,“ prohlásila Miluše Hovorková, předsedkyně prostějovského sdružení Pomocná ruka, které nabízí osobní asistenční službu a sociálně právní poradenství.

Také Renata Čekalová, ředitelka občanského sdružení Lipka, které v Prostějově provozuje denní stacionář pro osoby se zdravotním postižením i speciální služby pro seniory, věří, že k výraznému krácení dotací nakonec nedojde.

„Státní podpora pokrývá asi šestatřicet našich provozních nákladů. Pokud bychom dostali jen polovinu, tak nemůžeme existovat,“ dodala Čekalová.