"Otevřít můžeme už v létě. Problémem je, že je potřeba ještě stavbu zkolaudovat, zažádat a provozovnu a podobně. Pokud administrativu nestihneme, tak se otevření přesouvá na podzim," prozradil Prostějovskému deníku.

Již nyní kolemjdoucí místo chátrající ruiny mohou vidět novotou svítící zdi. Nechybí ani obnovený nápis "Hotel Zlechov".

"Zatím je hotová fasáda. Vevnitř ještě není udělaná dlažba a obklady," informoval majitel.

Nicméně vše je nyní na cestě k tomu, aby se provoz obnovil. Navázat na staré časy pak Ladislav Koláček nechce jen názvem ale také využitím stavby na břehu Plumlovské přehrady.

"Chceme oproti původnímu plánu zkolaudovat obě části naráz - tedy ubytování i restauraci. V minulosti pak byla v hotelové části sociální zařízení na chodbách, nyní budou přímo na pokoji," uvedl s tím, že nocleh by nově našlo na Zlechově zhruba 15 lidí.

Stav hotelu v roce 2010

Cesta k hotelu ve špatném stavu

Plumlovská přehrada by se tak po roce 2009, kdy došlo k jejímu vypuštění, dočkala dalšího návratu zašlé slávy. Už dříve totiž v novém otevřel nynější hotel Plumlov. A k dispozici jsou jak další možnosti k ubytování, tak i pláže. Turisté tak Plumlov i s okolím opět začínají objevovat.

"Je to jen dobře, že bude Zlechov opět otevřený. S majitelem se známe, už jsme se tedy domlouvali i na pořádání různých akcí," řekl k novince prezident Spolku plumlovských nadšenců Marek Otruba. Dojem však podle něj kazí to, po jaké cestě lidé musí nyní ke Zlechovu jezdit. Spojnice hráze přehrady s hrází Podhradského rybníka je totiž ve špatném stavu.

"Souvisí s tím i cyklostezka připravovaná na druhé břehu přehrady. Vhodnější by podle mě bylo opravit komunikaci vedoucí kolem Zlechova," poznamenal Otruba.

Lidé mají ze znovuotevření radost

U řady lidí však převažuje spíše nadšení, že na obnovu léta zanedbávaného hotelu s restaurací konečně došlo.

„Pamatuji si, jak to zde vypadalo. Příležitostně jsem si sem zašel na oběd. Pokud by se to tu opět otevřelo, možná bych při návštěvě přehrady opět přišel,“ zavzpomínal třeba Prostějovan Marek Kořínek.

„Mám řadu vzpomínek na Zlechov. Pamatuji si ho jako výletnickou hospodu, kam za socialismu jezdívala spíše lepší auta. Bylo by rozhodně skvělé, kdyby došlo ke znovuotevření,“ uvedla zase místostarostka Plumlova Gabriela Jančíková.

Spokojený je i Jaroslav Peška, starosta nedalekých Mostkovic.

"O pokračování stavby nemám moc informací. Pamatuji si ale, jak byl Zlechov na úrovni. Určitě by tedy obnova přehradě a okolí prospěla. Uvidíme ale, jaký bude mít majitel výdělek, jaký bude zájem od lidí," poznamenal.

Na tento dotaz odpovídal také Ladislav Koláček. Připustil, že z hlediska finančního od projektu mnoho nečeká.

"Pro mě je to spíše srdcová záležitost. Potrvá, než se rekonstrukce začne vyplácet po finanční stránce. V současné době tak třeba ještě řeším restauraci na Hvězdě v Jeseníkách," prozradil majitel.

Hotel Zlechov byl oblíbeným výletním místě po 1. světové válce. Ve čtyřicátých letech vyhořel, na jejím konci, v roce 1948, ale vznikla stavba v nynější podobě. Zlechov posléze fungoval až do devadesátých let, po roce 1999 však sloužil už jen jako oběť vandalů a úkryt bezdomovců. Později, necelých deset let zpět, se rekonstrukcí zabývala rodina Skácelových z Prostějova, která měla budovu v majetku. Na opravu ale došlo až za nynějšího majitele, Ladislava Koláčka. Ten s přípravnými pracemi začal v roce 2014, o dva roky později měl Zlechov otevřít. S definitivní platností by se tak nakonec mělo stát až letos.