"Hlavní je spolupráce od spodu až nahoru. Do soutěže se musí zapojit všichni, od žáků až po paní ředitelku," komentovala Markéta Sekaninová, která je garantem soutěžního projektu ve Ptení.

Celostátní soutěž pro základní školy a víceletá gymnázia je založená na zdolání jednotné sportovní dráhy. Je unikátní také tím, že čas i způsob zapojení si určuje škola sama a o vítězství nerozhodují vteřiny, ale soutěžní body, ve kterých hraje důležitou roli každý žák.

„Soutěží se v netradičních disciplínách, což je pro školáky lákavé. Navíc se mohou zapojit opravdu všichni žáci, i ti, kteří sportu tak úplně neholdují, například v rámci doprovodných aktivit. Projekt podporuje týmového ducha i zdravý životní styl,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Ladislav Hynek.

„Děti běhají kolem kuželek, hází na koš a plní na dráze i další dovednostní disciplíny. Žáci, kteří jsou šikovní v jiných oblastech, než je sport, se pak mohou zapojit například do výroby maskota,“ vysvětlil předseda pořádající Asociace amatérských sportů ČR Milan Kočí.

Z komína prostějovské spalovny se line nepřetržitý oblak kouře
Prostějovská spalovna dostala pokutu, už druhou
Vojenský újezd Březina
Volnější vstup do Březiny? V nedohlednu

Zapojují se i učitelé

Ve Ptení se vedle všech žáků aktivně účastní i všichni učitelé a zaměstnanci školy.

"Děti běhají, plní doplňkové úkoly a zapojují se i všichni učitelé. Paní učitelka výtvarné výchovy například vyrobila s dětmi maskota, paní zástupkyně zase s dětmi vymyslela pokřik. Hejtmanovým pohárem se ve Ptení zkrátka žije," usmívala se Markéta Sekaninová.

Na svou školu je náležitě hrdá i ředitelka Viera Šmilňáková.

"Je to pro nás zasloužená odměna. Na soutěži totiž usilovně pracuje hodně lidí. Máme pedagogický sbor, který je ochotný pracovat. Máme i hodné děti, které rády sportují. Na naší škole se sportu věnujeme dlouhodobě a máme i dobré výsledky," říká ředitelka Šmilňáková.

Základní školu ve Ptení navštěvuje dvěstě čtyři žáků, z nichž je šedesát procent dojíždějících. Do soutěže Hejtmanův pohár se škola přihlašuje pravidelně a již třikrát zvítězila. V Olomouckém kraji se letos do projektu zapojilo třináct škol s 2767 žáky. Stříbrnou a bronzovou pozici letos obsadily Střední, základní a mateřská škola Šumperk a Základní a mateřská škola Horka nad Moravou.

Jaromír Vykoukal pravidelně přednáší v prostějovské knihovně. Tentokrát se věnoval československo-maďarské válce v roce 1919.
Nechali jsme si vnutit, že jsme národ Švejků, tvrdí Jaromír Vykoukal
prostějovský primátor František Jura
Prostějov má rozpočet na rok 2019. Město půjde do mínusu