Vysloužili si ho za dokument natočený na základě fotografií Prostějova v době druhé světové války ale především vzpomínek Aleny Strnadové z Kostelce na Hané.

V něm se žáci se svou učitelkou věnovali realitě konce války v Prostějově ale i událostí z dob komunistického režimu.

„Šli jsme do toho s tím, že nemáme šanci. O to větší jsme pak měli radost," prozradila Dita Krpcová, která poukázala na to, že projekt byl primárně určený pro žáky devátých tříd.

Školu však reprezentovali o dva roky mladší dokumentaristé. Ti se během příprav kromě scházení s pamětnicí museli zaměřit také na instituce, které jim pomohly dotvořit obraz reality poloviny čtyřicátých let v českých zemích. Začaly tak návštěvy archívu či muzea.

Žáci se tak dostali třeba i k dobovým novinám či vyhláškám, dozvěděli se však také o tehdejší realitě.

„Lidé tehdy neměli jídlo, paní nám také povyprávěla o partyzánech, kterým její otec pomáhal. Zavzpomínala také na jedno z posledních bombardování, při kterém její kamarádka přišla o prsty na ruce," dodala Dita Krpcová. Jiné poznatky však byly o něco příjemnější.

„Čekal bych třeba, že Prostějov bude více poničené bombardováním, když zde bylo tolik německých vojáků. Překvapilo mě, že ho moc tehdy nezničili," řekl k informacím, ke kterým se dostal během chystání dokumentu, jeden z jeho tvůrců Martin Němec.

Vítězové projektu Paměti národa z prostějovské Základní školy Jana Železného. Zleva doprava: učitelka Dita Krpcová, Helena Müllerová, Veronika Jurčíková, Martin Němec, Lukáš Pospíšil. Na fotografii chybí Lucie Jakubcová.

Vítězové projektu Paměti národa z prostějovské Základní školy Jana Železného. Zleva doprava: učitelka Dita Krpcová, Helena Müllerová, Veronika Jurčíková, Martin Němec, Lukáš Pospíšil. Na fotografii chybí Lucie Jakubcová. Autor: DENÍK/Michal Sobecký

Pamětník bohužel zemřel

On a jeho spolužáci společně s Ditou Krpcovou pracovali na projektu měsíce. A museli se potýkat s nejedním problémem.

„Nejhorší bylo, když nám účast na projektu musel odříct pán, se kterým jsme se domluvili," řekl další z žáků, který se do projektu Příběhy našich sousedů zapojil, Lukáš Pospíšil.

Narazil tak na období, kdy byli mladí dokumentaristé domluvení s Alfrédem Jánským. Jeho zdravotní stav se však zhoršil a došlo tak k ukončení spolupráce. Následně muž zemřel.

Skupinka tak narychlo musela najít dalšího ochotného pamětníka, kterého nalezli v Aleně Strnadové. Výsledkem pak je první místo, kterým za sebou žáci zanechali dalších jedenáct týmů.

Některé kroky, které k prvenství vedly, pak popsala koordinátorka projektu Hana Hniličková.

„Projekty hodnotí tři porotci – jeden pedagog, jeden historik a jeden zástupce médií. Nejde totiž ani tak o dějepisný projekt, ale spíše dokumentaristický. Do hodnocení je třeba započítané, kolik práce si soutěžící s projektem dali a jak ho dokázali odprezentovat. Právě závěrečné vystoupení prostějovských žáků jim hodně pomohlo zvítězit," vysvětlila.