Příležitost na letošní přehlídce studentské tvorby dostaly kolektivy studentů všech typů středních škol s oděvním nebo uměleckým zaměřením.

„Cílem klání je srovnat odbornou a estetickou úroveň prací mladých módních tvůrců,“ uvedla ředitelka pořádají Střední školy oděvní v Prostějově Milada Sonnevendová. „Naše loňská absolventka Hana Bukáčková se na minulé Zlaté jehle umístila na druhém místě. Nyní pracuje v modelárně prostějovského oděvního podniku a má vlastní kolekci v rámci dámské tvorby,“ poukázal na přínos soutěží pro mladé oděváře výkonný ředitel školy Rudolf Frantis.

„Naši studenti se na Zlaté jehle prezentují každý rok. Přivážejí své vlastní nápady, učitelé do jejich návrhů nijak nezasahují,“ poznamenala učitelka odborných předmětů Střední školy technické z Prahy Kateřina Beránková s tím, že její svěřenci vozí pravidelně domů minimálně jedno první místo v některé z kategorií.

Zlatá jehla je pokaždé rozdělená do čtyř soutěžních kategorií, jejichž témata dávají mladým návrhářům prostor pro vyjádření vlastních představ. Letošní Street styl, Shocking, Dotek orientu a Snídani u Tiffaniho poprvé obohatila kategorie jednotlivců Móda a já.
„Zvolila jsem téma Temná nevěsta a připravila pět návrhů svatebních šatů s nádechem historie, hlavně gotiky. Všechny modely jsou černé a mají doplňky v temných odstínech různých barev,“ prozradila Markéta Válková z druhého ročníku Střední školy oděvní v Prostějově, která jeden z modelů šila přímo na sebe.