Nicméně, vedoucí Voříška Leopold Dostál, má aktuálně důvod k radosti.
„Podařilo se nám v osmi dnech udat sedm psů, za dva měsíce pak třicet. To je fantastické,“ chválí si muž, který mi při vstupu do areálu útulku podává ruku.
Se společností Ajsha vede Voříška celé roky. Má tak četné zkušenosti s tím, jak psy udat. A nabírá další.
„Inzerujeme v médiích, máme internet, facebook. Zakládáme instagram. Bez sociálních sítí to dnes nejde,“ uvedl Leopold Dostál. Nicméně jisté limity v udávání psů, jichž je nyní v útulku 35, vidí.
Čivavy jsou hned pryč
„Všichni mají zájem o malá plemena, třeba čivavy. Ty jsou okamžitě pryč. Zároveň je těžké sehnat nový domov starším psům. Není zde záruka zdravotního stavu ani dlouhověkosti,“ podělil se o zkušenosti Leopold Dostál.
Přesto se většinu zvířat daří udat poměrně brzo. A navíc putují po celé Moravě. „Leo jel do Šumperka, pro Brittu, kterou jsme tu měli snad rok, si přijeli z jižní Moravy. Pro další psy si přijeli ze Zlína, z Mohelnice,“ vypočítává Leopold Dostál.
Saša? Někdo ji vyhodil z okna
V Čechách pod Kosířem mají nicméně hořko-sladké zkušenosti s některými psy. Dostali se sem třeba Saša a také Filípek. Oba si prožili podle Leopolda Dostála peklem.
„Sašu podle všeho někdo vyhodil z okna, měla zlámané packy – příští týden míří na rentgen. Filípek, ten měl zase sedm kilo. Byl úplně apatický, vůbec se nehýbal,“ vzpomínal. Nicméně dnes jsou obě zvířata plná života, Saša se mě při návštěvě neustále snažila olízat a chvíli nevydržela na jednom místě.
Bohužel, nápaditost lidí týrajících své psy je nekonečná.
Leopold Dostál vzpomíná nedávný případ, kdy pes žil ve sklepě, bez jídla. Čtyři roky zpátky pak Deník psal o případu, kdy do útulku přivezli psa nalezeného přivázaného v lese u stromu, odsouzeného k smrti.
Při zmínění podobných případů Leopold Dostál jen smutně pokyvuje hlavou.
„Pokud psi nebudou identifikovatelní a řádně registrovaní, bohužel nebude možné majitele tato týraných zvířat dohledat a potrestat,“ zdůrazňuje.