„Kromě něj se věnujeme třeba kajakům, kánoím, skautským pramicím a plachetnicím. Jezdíme také na různé vodní akce. Kromě sjíždění Okluky či plavbě po zdejším Podhradském rybníku jsme tak byli na Bečvě, Jihlavě či Dyji," vysvětluje Milan Kalčík.

První na Skautské regatěPlumlovští vodní skauti v akci. Na svých schůzkách brázdí vody Podhradského rybníka.

Připomíná ale také velký úspěch. I skautské oddíly mezi sebou soutěží a v jednom z klání se výrazně zadařilo právě pětašedesátému oddílu vodních skautů. Tedy tomu plumlovskému.

„Stalo se tak na letošním skautském mistrovství republiky v jachtingu. Podařilo se nám sehnat starší loď od ostravských skautů a naše děti měly měsíc tréninku na to, aby se do závodu připravily," říká Milan Kalčík. Jeho svěřenci v závodě, který se jmenuje SKARE (skautská regata, pozn. red.) dokázali vybojovat první místo, úspěch však nepřeceňuje.

„V naší kategorii bylo sedmnáct posádek, ale jen pět mělo hodně natrénováno. Zbývající to jely vyloženě pro zábavu, šlo o nováčky nebo neměly nikoho na zaučení," vysvětluje. Přesto však své skauty chválí.

S hláškami ke dnuPlumlovští vodní skauti v akci. Na svých schůzkách brázdí vody Podhradského rybníka.

Plumlovský oddíl pořádá celou řadu akcí pro sebe i veřejnost. V programu tak mívají tábory, závody nebo sjezdy řek. A přestože jde o vodní skauty, ani těm se na vodě nevyhýbají problémy. Například vady materiálu.

„Třeba před měsícem jsme jeli po Jihlavě a odemykali řeku. Spolupracovali jsme zde s Ivančicemi a šlo o velkou akci, bylo zde hodně lidí i vodník. Měli jsme čerstvě koupenou loď a netušili, kolik je v ní záplat. Kvůli nízkému stavu vody se jedna otevřela a během deseti minut jsme šli s řadou hlášek ke dnu," vzpomíná s úsměvem Milan Kalčík na neplánovanou koupel v řece. I pokud by však byla řeka trochu hlubší, nemusely by se menší ze skautů přítomného vodníka bát.

„Samozřejmostí jsou přilby, vesty. Navíc každý skaut, vodní nebo ne, umí plavat. A ten, kdo neumí, se to mezi vodními skauty naučí," dodává.