Když se řekne Slatinky, co se vám vybaví?
Krásná malá vesnička, kde je pohoda, klid, nádherná příroda a milí lidé. Zkrátka a dobře idyla. Tak jsme to s rodinou vnímali, když jsme poprvé do Slatinek přišli. Od prvního okamžiku to byly “naše Slatinky”. Vnímám to tak pořád. Předtím jsem žila ve městě a pokud to srovnám, tak je zde kvalita života mnohem lepší.

Vaše obec je tak trochu zastrčená, nevadí vám to?
Právě, že to vnímáme jako výhodu. Nejsme průjezdní obec. Tím pádem si mohou například děti hrát na návsi a můžeme je bez obav pouštět ven. Na druhou stranu máme nevýhodu v horší dostupnosti. Vše směřuje na Prostějov, ale směrem na Olomouc už to je horší.

Čím podle vás mohou návštěvníky Slatinky zaujmout?
My jsme zajímaví už tím, že od nás je nejkratší cesta na rozhlednu na Velkém Kosíři. Jezdí sem tedy velké množství návštěvníků. Pravdou je, že přímo v obci se asi moc nezdrží. Máme tu pouze krásnou kapličku a rybník.

Co vidíte jako aktuální problém v obci?
Tím, že jsme zastrčení a v ďolíčku nemáme moc míst na parkování. Proto jsou přijíždějící návštěvníci určitým problémem. Bohužel se chovají často neukázněně a projevuje se to zvláště teď v době nouzového stavu. Na Kosíř jezdí neskutečné množství lidí.

Mají si lidé u vás kde nakoupit?
Ano, máme obchod a dvě hospody. V jedné z nich se i vaří. Takže po téhle stránce jsme na tom dobře.

Jak to je s dětmi?
Základní školu nemáme, máme pouze mateřskou školu. V letošním roce máme ve školce přihlášených osmnáct dětí. Školka zde má velký smysl. Hlásí se nám občas i děti z Prostějova, Kostelce a dokonce i z Olomouce.

Znáte jako starostka všechny občany?
Řeknu to takhle: znám hodně aktivních občanů. Lidi, kteří se podílejí na akcích a zajímá je život v obci. Řekla bych, že znám většinu občanů Slatinek.

Jako obec jste hodně aktivní, co se týká kultury a společenského života…
Ano, je to tak. Máme v obci čtyři spolky a jeden pěvecký sbor. Historicky ale na tom mají největší zásluhu hasiči. Ti začali všechno organizovat a troufnu si říci, že se za ty roky vypracovali k dokonalosti. Navíc to dělají s láskou a dobrovolně.

Máte tu i unikátní spolek Slatinkočky…
Máme v obci hodně dětí a z toho důvodu vznikly Slatinkočky. Spolek se věnuje činnosti pro děti a dělají toho pro ně opravdu hodně. Celkově ale musím říci, že poslední roky je to tak, že když jsou větší akce (třeba Pohádkový les), tak spolupracují lidé dohromady. A ta sounáležitost je moc fajn.

Pěvecký sbor je také unikátem, že?
Ano. Sbor se jmenuje Slavíci a každoročně zpívá, tedy mimo jiného, vždy 23. prosince před kapličkou koledy. Tam se vždy sejde mnoho lidí, zpíváme koledy a nakonec si popřejeme krásné svátky.

Jaká investice je pro Slatinky prioritní?
Naprosto stěžejním úkolem je dobudování chodníku ze Slatinek směrem na Větřák, kde staví autobus do Slatinic a Olomouce. Naši občané musí chodit kilometr na zastávku po krajnici úzké silnice. Pro nás jsou Slatinice spádová obec, ale nemáme na ně přímé spojení. Mimochodem se ten chodník plánuje už dobrých pětadvacet let. Pro nás je tenhle projekt nejzásadnějším úkolem."

Kdy myslíte, že už by se mohlo konečně kopnout do země?
My si myslíme, že už by to mohlo být letos, alespoň na části chodníku. V současné chvíli už byl odeslán projekt do Prahy s žádostí o dotaci. Uvidíme jak dopadneme. Jsme bohužel strašně malincí a máme malé bodové hodnocení. Nezbývá než věřit.