Sedmičlenná mezinárodní odborná porota do užšího výběru nominovala 34 děl, ze kterých v listopadu 2019 vzejdou finalisté a držitel historicky čtvrté České ceny za architekturu. Prostějov a Olomoucký kraj v soutěži reprezentuje Národní sportovní centrum v Prostějově od Atelier-r, s r.o.

Stavba se nachází v místě, kde se rozkládalo dlouho uzavřené koupaliště. Zadáním projektu bylo vytvoření prostoru pro sportovní aktivity jako volejbal a basketbal pro mládež, které by bylo možno využít i pro mezinárodní juniorské turnaje.

Stejně jako v předchozích ročnících byla většina nominovaných děl dokončena v loňském roce (26).

Jejich typologie je různorodá. Silné zastoupení mají, jak bývá zvykem, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. V letošním roce vzrostl počet přihlášených realizací veřejných prostranství, což se projevilo také u nominovaných děl.

Zda letošní realizace nacházející se v Prostějově osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 14. listopadu 2019 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze.

Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky ocenění za výjimečný počin a ceny partnerů. Předcházet bude pečlivý výběr poroty, která se s realizacemi seznámí přímo v terénu.