Obnova se však některým lidem nelíbí.
„Žádné stromy tam kromě ořešáku nenechali, dali je všechny vykácet. Lidi to hodně kritizují, místo jim teď přijde ošklivé," říká Ludmila Rajtrová, která pomáhá s údržbou hřbitova.
Sama také uvádí, co mohlo stát za rozhodnutím stromy pokácet.
„Před Vánoci prudký vítr polámal tři pomníky. Především je ale ničily větve stromů," informuje Ludmila Rajtrová o dění na hřbitově. Ten narozdíl od sousedního prostějovského hřbitova nepatří městu, ale právě Federaci židovských obcí. Ta dostala na úpravy dotaci.
„Vím, že ji dostali na obnovu zeleně, ale projekt jsem samozřejmě neviděl. Dění vedle se nás netýká," uvádí správce Městského hřbitova Jaroslav Vlček.
Vysadí tolik, co vykáceli
Projekt má na starosti Jaroslav Klenovský. Ten uvedl, čeho všeho se návštěvníci židovské památky dočkají.
„Probíhá jen jediná úprava a to zeleně. Jedná se o celkovou obnovu urbanistického řešení z roku 1908. Provedli jsme kácení starých, nemocných a náletových dřevin. Byly nemocné ohrožovaly jak hroby, tak návštěvníky," vysvětluje Jaroslav Klenovský.
Dodává také, že obnovení výsadby přijde na více než milion korun. Část z peněz federace získala v dotacích ze dvou fondů. Například Státní fond životního prostředí poskytl necelých šedesát tisíc korun.
„Předmětem podpory je úprava zeleně na židovském hřbitově v katastrálním území Prostějov. V rámci realizace akce bude provedeno kácení, ošetření stromu, výsadby dřevin a založení trávníku," sdělila tisková mluvčí fondu Lenka Brandtová.
Jaroslav Klenovský ubezpečuje, že se během letošního roku bude na hřbitově také vysazovat. A to ve stejné míře, v jaké se kácelo.
„Je to vidět i z výkresu. Nejedná se každopádně o jediný hřbitov, který upravujeme. Na čtyřech jsme pracovali v minulých letech, teď se dělá na dalších třech," uzavírá.