„Z kohoutku mi teče žlutá voda,“ stěžovala si v pátek ráno obyvatelka Skalky dispečerovi společnosti Veolia, která zásobuje rodiny v širokém okolí vodou z místního zdroje.

„Zjistili jsme, že na vrtu došlo k havárii kvůli částečnému zhroucení jeho konstrukce,“ informovala tisková mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná.

Dodala, že špinavou vodu pracovníci vypustili, přičemž její vzorky zaslali do laboratoří k rozborům.

K čisté vodě s maximálním úsilím

„Zákazníkům se omlouváme. Vyvíjíme maximální úsilí k odstranění havárie,“ vzkazovala ještě v pátek večer Koutná.

Hygienici krátce po zjištění problémů s kvalitou vody varovali obyvatele obcí, aby znečištěnou vodu nepili.

„Usedlíky jsme o tom informovali na webových stránkách a také prostřednictvím obecních rozhlasů. Vodu z kohoutků mohli použít pouze jako užitkovou, pro pitnou si chodili do přistavených cisteren,“ konstatovali starostové dotčených obcí.

Podle informací, s nimiž pracovaly obecní úřady v pátek večer, se místní obyvatelé měli dočkat čisté vody z vodovodního řadu už v sobotu dopoledne.

„Potrubí v sobotu propláchneme a pak už bude voda zcela v pořádku,“ potvrdila mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.

Výjimečná událost

Podle starosty Skalky Antonína Frgala šlo o naprosto výjimečnou událost. Připomněl, že starostuje devátým rokem a dosud ve Skalce problémy s kvalitou vody nezaznamenal. Potíže ovšem nepovažuje za žádnou tragédii.

„Života v obci se to nijak zvlášť nedotklo,“ nechal se slyšet Frgal.

Zákon v oblasti pitné vody stanoví nejen limity pro znečištění mikroorganismy, dusičnany, těžkými kovy, pesticidy či chlorovanými uhlovodíky, ale stanoví také hranici pro její zákal. Pokud tedy teče z kohoutku jiná, než čirá voda, je vhodné kontaktovat provozovatele řádu či hygieniky a žádat o sjednání nápravy. (rh)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku