„Za půl roku mi končí mateřská a už se rozhlížím po možnostech práce. Nemám se kam vrátit, protože jsem měla smlouvu na dobu určitou, takže zaměstnavatel mi místo nedrží. Navíc jsem dělala na třísměnný provoz, což si teď nemůžu dovolit. Manžel pracuje na dvě směny a nevím, kdo by nám hlídal děti. Byla jsem sice na několika pohovorech, ale když řeknu, že mám dvě děti, tak jsem hned odepsaná," krčí rameny maminka dvou dětí, která ráda plete a zajímá se o kosmetiku.

Třetí setkání podnikajících nebo o podnikání uvažujících žen je naplánováno na středu 3. prosince od sedmnácti hodin v kavárně ve Špalíčku. Setkání trvá čtyři a půl a je nutné se na něj přihlásit přes webové stránky. Otázku, jak skloubit podnikání s rodinou, pak může zodpovědět tematický večer, který se koná v úterý 18. listopadu od osmnácti hodin v Čajovně pod pokličkou. I na něj je potřeba se zaregistrovat­.

„Uvažovala jsem, že bych si udělala kurz na kosmetičku, ale když vidím, kolik lidí se tím dnes živí, tak se bojím, že bych neměla šanci. Manžel mě sice povzbuzoval, ať to zkusím, ale já nad tím pořád přemýšlím, protože mám strach. Ale je mi jasné, že z jednoho platu nezaplatíme hypotéku a celou domácnost," dodává.

Maminkám na mateřské dovolené, ale i ženám, které uvažují o podnikání, může pomoct nová aktivita, která vznikla v Prostějově.

„Pomáháme ženám rozjet vlastní podnikání nebo se vůbec rozhodnout, jestli do toho chtějí jít. Učíme se, jak rozjet podnikání, jak jej skloubit s rodinou, jak vést porady či motivovat a odměňovat zaměstnance," nastínila Denisa Švecová, která spolu s dalšími ženami vede prostějovský klub Moudrého podnikání. Ten ženám radí a pomáhá, jak rozjet vlastní obchod.

Zájem mají čerstvé maminky

Největší zájem vzbudila aktivita mezi maminkami na rodičovské dovolené.

„Polovina žen, které za námi přišly, nyní končí mateřskou a rozhodují se, zda podnikat, nebo jít na úřad práce. Čtyřicet procent pak tvoří zkušené podnikatelky, které jim radí a podporují je. Hodně žen by se chtělo živit jako manikérka, kosmetička, masérka nebo prodejem zdravé stravy, ale v těchto oborech je i velká konkurence," řekla Denisa Švecová, která sama vede firmu zabývající účetnictvím a odborným vzděláním účetních.

O tom, že ženy nemají na trhu práce snadnou pozici, mluví i struktura volných pracovních míst na úřadech práce. Nejvíce pracovních příležitostí mají kvalifikované dělnické a strojírenské profese, necelou pětinu všech nabídek práce tvoří příležitost pro soustružníky, zámečníky, svářeče, nástrojaře, mechaniky a opraváře strojů.

„Stále je vysoká poptávka i po řidičích nákladních automobilů, zejména do kamionové dopravy, řemeslnících z oblasti stavebnictví a obsluze jiných pojízdných zařízení. Potřeba jsou skladníci, obsluhy vysokozdvižných a paletovacích vozíků, jeřábníci a obsluhy stavebních strojů," nastínil situaci olomoucký analytik Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.