Nepříznivé klimatické podmínky přidělávají prostějovským zemědělcům vrásky na čele. „Vzhledem k tomu, že není dostatečná sněhová pokrývka a mrazy byly přes deset stupňů, tak toto počasí může mít vliv na zaseté plodiny,“ uvedl předseda Okresní agrární komory v Prostějově Zdeněk Vykydal.

Naopak předseda Zemědělského obchodního družstva Ludmírov Jaromír Menšík míní: „Zatím si myslím, že mrazy nebudou mít na ozimy velký vliv.“ Podle něj ale záleží na počasí v lednu, protože předpověď není příznivá. „Jestli nebude sníh, tak se to také projeví nedostatkem vody,“ dodal k tomu předseda Menšík. Vláhy je dlouhodobě v krajině nedostatek a případný zimní výpadek by nepříznivou situaci jenom podpořil.

„V nejbližších dnech bude teplota v noci klesat k šesti až dvanácti stupňům pod nulou, přes den také nepřekročí nulu,“ uvedl Roman Volný z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V druhé lednové dekádě by měly být noční teploty od minus dvou do minus osmi stupňů Celsia, denní by se měly pohybovat kolem nuly. V druhé polovině měsíce pak bude s největší pravděpodobností také chladno. „Dlouhodobá předpověď ale nemá vysokou míru úspěšnosti, počasí se dá předpovídat na dva až tři dny dopředu,“ zmínil meteorolog Volný.

„Nejhorší by bylo, kdyby zamrzlo, pak to začalo povolovat a znovu pak půda zamrzla,“ dodal k počasí předseda družstva v Ludmírově Menšík. To by se pak mohla opakovat stejná situace jako před čtyřmi lety, kdy se potvrdila stará pranostika: Holomrazy – úrody vrazi.

„Na přelomu tisíciletí a tuším, že v roce 2004, byly velké holomrazy,“ zavzpomínal Zdeněk Vykydal z agrární komory. Zemědělci tak museli na jaře některá pole znovu zorat a zkultivovat a znovu je osít jinou zemědělskou plodinou.