Starosti má třeba ovocnář Jiří Melka z určického družstva. „Některé jabloně ještě dokvétají a vzhledem k nižší aktivitě včel může být problém s opylením,“ uvedl. Naštěstí švestky, višně, hrušně a některé odrůdy jabloní stihly vykvést ještě před začátkem dešťů.

Vlhké a teplé počasí přeje plísňovým onemocněním. Například proti strupovitosti se pěstitelé jabloní chrání postřiky.

„Je ale nutné, aby alespoň několik hodin po aplikaci nepršelo,“ upozornil ovocnář. To mu však meteorologové nyní slíbit nemohou.

Lepší odhad budoucí úrody budou mít sadaři až po červnovém propadu plodů, což je období, kdy se stromy zbavují „přebytečného“ ovoce. „Nějaká úroda ale určitě bude,“ uzavřel optimisticky Melka.

Včelaří nesnáze

Důvod k veselí nemají ani včelaři.

„Kvete řepka a včely nelétají. Duben byl sice dobrý, ale pokud bude pršet ještě týden nebo dva, tak se to na množství prvního medu určitě projeví,“ řekl včelař Josef Kaláb. Právě teď by totiž aktivita včel měla být nejvyšší.

Problémy má i tráva na senáž

Deště nesvědčí ani přípravě krmiva pro dobytek. Je totiž právě čas prvního sečení trávy pro senáž. „Je to jako když vám při senoseči seno několikrát zmokne. To je pak můžete vyvézt na hnůj. Trvající deštivé počastí tak může ovlivnit kvalitu krmiva na celý příští rok,“ upozornil vedoucí živočišné výroby Agrispolu Mořice Roman Palát.

„Zaměřujeme se hlavně na vojtěšku. Ta je kvalitním krmivem, ale senážuje se obtížně, a pokud do ní bude pršet, tak to bude ještě složitější,“ dodal. Ani tráva na seno není zatím příliš kvalitní. „Žene do výšky, ale nedozrává. Také obsahuje mnoho dusíkatých látek a nemá potřebný obsah sušiny,“ vysvětlil Palát.

Zelináři se bojí o papriku

Miroslav Nedělník, spolumajitel zahradnictví v Otaslavicích se obává, že kvůli dešťům nebude moci zasázet všechnu zeleninu.

„Do polí nemůže vjet stroj. A ručně se moc sázet nedá, protože používáme fólii. Bylo by dobré, aby alespoň tři dny nepršelo a země trochu obeschla,“ uvedl Nedělník, kterého stejně jako ostatní pěstitele zeleniny v regionu tlačí termíny. Když totiž zelináři nestihnou na pole vysadit například papriku do konce května, tak je pravděpodobné, že nedozraje.

Bramborám naopak počasí svědčí. „Stihli jsme zasadit a druhý den začalo pršet. Brambory tak mají dost vláhy,“ pochválil si pěstitel Vojtěch Koutný z Kladek.