„Mráz na holém poli není dobrá pro úrodu. Vím, že dneska už se dá všechno dovézt, ale to není důvod k tomu, aby kvůli mrazům zase nezdražili,“ stýská si seniorka, která počítá s každou korunou svého důchodu.

Má tedy důvod k obavám? Podle zemědělců zatím nic není jisté. A pokud nebude počasí bláznit, mohla by úroda přežít současné mrazy bez větších škod.

„Nástup mrazů byl pozvolný. Teď je důležité, aby nebyly velké teplotní výkyvy. Pokud bude stále mrznout a země se nebude hýbat, tak to zrno vydrží. Samozřejmě dlouhodobé teploty kolem dvaceti stupňů pod nulou by mohly uškodit, ale ty snad už nepřijdou,“ myslí si Zdeněk Toufar, předseda zemědělského družstva Moravan v Domamyslicích. Spočítat škody bude možné až se příroda začne probouzet ze zimního spánku.

Sadaři neřežou, ale třídí

To platí i pro sadaře.

„Letošní průběh zimy byl hodně nestandartní. Stromy jsou ale stále ve vegetačním klidu a proto jim mrazy neuškodí. Pokud nebude přes den obleva a v noci zase velký mráz nemělo by to být nic dramatického. Uvidíme, jak se budou pupeny vyvíjet na jaře,“ prohlásil dětkovický sadař Pavel Melka.

Práci v sadě ale v Dětkovicích museli zastavit. „Doteď nám počasí pro ořez stromů přálo. Jak ale klesne teplota pod osm stupňů pod nulou, dřevo promrzne a je tvrdé a křehké. Při prostříhávání se pak spíše drtí,“ vysvětlil Melka. Do řezů, které kvůli mrazům nejsou hladké se pak poškozenou tkání mohou dostat choroby.

Sadaři se však neoddávají odpočinku. V třídírně mají plné ruce práce se zpracováním a prodejem loňské úrody.

A co včely?

Na velké mrazy musí být opatrní i včelaři. Kvůli teplým dnům na začátku ledna byly včely aktivnější a spotřebovaly více energie z cukru, který dostaly jako zásobu na zimu. Mají teď tedy méně energie k „topení“. Kdo však včelín dobře zateplil nemusí se obávat. že by mu včelstva promrzla.

„Holomráz jako takový včelstvům nevadí. Spíše je pro včelaře hrozbou, že vymrzne řepka, nebo další kvetoucí plodiny, které na jaře tvoří jejich hlavní potravu,“ dodal prostějovský včelař Radek Vymazal. (pam)