Volby na Skálově náměstí? Ve spěchu i v pohodě

Na Základní a mateřské škole na Skálově náměstí v Prostějově se pár minut před druhou hodinou odpoledne začaly tvořit fronty lidí, kteří přišli svým hlasem rozhodnout o budoucím prezidentovi.Druhé kolo prezidentských voleb v Prostějově na Skálově náměstí

„Přišel jsem už teď, protože odjíždím na Lysou horu, kde se konají čtyřiadvaceti­hodinové závody v běhu, takže bych to už nestihl," řekl Jaroslav Koribský z Prostějova.

„Byla jsem s dcerkou u zápisu do první třídy, které probíhaly o patro výše, tak jsem to hned spojila s volbami," smála se pětadvacetiletá Karolína z Prostějova.

Vhodit lístek do volební urny přišla i pětašedesátiletá Františka Koutná.

„Lístek Karla jsem roztrhala," prohlásila při odchodu z volební místnosti.

K volbám se chystá i Josef Dolívka z Kostelce na Hané.

„Budu volit Miloše Zemana, protože z těch dvou kandidátů je to menší zlo. Karlu Schwarzenbergovi nerozumím, když mluví, a nevěřím mu," vysvětlil své důvody.

Volební místnosti budou v pátek otevřené do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky se jmény kandidátů dostanou lidé ve volebních místnostech. 

Volby v Olšanech: Zeman-Schwarzenberg 1:1

Olšany u Prostějova – „Volila jsem Zemana. Ze dvou zel je to menší a aspoň umí dobře mluvit česky," uvedla krátce po vhození lístku do urny v Olšanech u Prostějova jedna z maminek, které přišla v pátek odpoledne do volební místnosti na obecním úřadu se svými dvěma dětmi.

Vousatý senior spolu s mladou ženou chtějí naopak na postu hlavy státu druhého s kandidátů. „Schwarzenberg, kdo jinej," prohlásil důrazně muž. Dodal, že přece nebude dávat svůj hlas pro toho ukecanýho. „Ten odpovídá, jen aby mluvil. Ať je to pravda nebo lež," nechal se slyšet.

Mladá, usměvavá žena, která také volila knížete, věří, že to dopadne právě pro něj.

V prvním kole prezidentských voleb ovšem Karel Schwarzenberg v Olšanech voliče 

Druhé kolo prezidentských voleb v prostějovské Erbenově ulici

oslovit nedokázal. Získal zde 13,40 procent hlasů zatímco Miloš Zeman vytěžil více než dvojnásobek – 30,68 procent hlasů.

Jak se rozhodnou usedlíci nyní? Výsledky budou známy v sobotu kolem zhruba 16 hodiny.

V Erbenově ulici zaznamenávají nával

Prostějov – „Ve druhém kole chodí k volbám víc lidí, než v tom prvním," všimli si v pátek v podvečer členové komise ve volební místnosti zřízené ve školní družině v prostějovské Erbenově ulici. Volební účast v prvním kole prezidentských voleb byla v Prostějově 57,93 procenta.

V Otaslavicích volila i devadesátiletá Růženka

Otaslavice – Zájem voličů o volbu prezidenta nebyl v Otaslavicích o nic menší než v minulém kole. Krátce po šesté hodině bylo volit téměř tři sta padesát voličů.Prezidentské volby v Otaslavicích

„V minulém kole jich bylo za celý první den něco málo přes čtyři sta. Počítám, že to do desíti večer tentokrát překonáme," poznamenalrohlásil předseda volební komise Pavel Moš.

Mezi voliči, kteří přišli hned první den byla i paní Růžena Daněčková, která se narodila před devadesáti lety.

„Ráda bech dožela eště do další volbe," poznamenala po vhození lístku do urny.

Stejně jako pro ostatní jsou pro ni prezidentské volby první, i když do volební místnosti zamířila poprvé před více než šedesáti lety.