Prostějovští lékaři mají od nového roku k dispozici špičkový přístroj na diagnostikování zeleného zákalu očí. Nemocnice jej koupila za bezmála čtvrt milionu korun. Léčba bude efektivnější

„Jedná se o bezkontaktní oční tonometr, přístroj na měření nitroočního tlaku, důležitého parametru pro stanovení diagnózy a monitorování efektu léčby zeleného zákalu,“ řekl Tomáš Želazko, tiskový mluvčí skupiny Agel.

Tonometr nahradil starší typ, který oční oddělení používalo řadu let. „Nový přístroj měří nitrooční tlak rychleji, přesněji, a hlavně je plně automatický. Po stisknutí jednoho tlačítka se sám vycentruje na střed rohovky, zaostří, opakovaně změří a vypočte průměrnou hodnotu. Poté se měřicí hlava sama přesune na druhé oko, změří jej a nakonec vytiskne na termopapír výsledky,“ vysvětlil primář očního oddělení Petr Frgál.

Při srovnání jednotlivých metod měření je podle prostějovských lékařů tento přístroj velmi přesný, spolehlivý, jednoduchý na obsluhu i údržbu, příjemný pro pacienty a hlavně eliminuje riziko přenosu infekce.

„Nitrooční tlak je ale stále nejdůležitější a hlavně jedinou veličinou, která se dá dosud pomocí léků či operativně ovlivnit. Donedávna bylo možné hodnoty nitroočního tlaku přesně měřit pouze tak, že přístroje byly v přímém dotyku s povrchem oka. To vyžadovalo jednak lokální anestezii povrchu oka, navíc tu bylo menší riziko poranění, například eroze rohovkového epitelu. Především ale mohlo dojít k přenosu infekce do spojivkového vaku nebo na rohovku. To bylo nebezpečné v době různých virových epidemií, kdy ani důkladná sterilizace kontaktního zařízení nemohla zcela vyloučit riziko přenosu infekce z jednoho pacienta na druhého,“ dodal Frgál.

Přístroj, který lékaři vyzkoušejí už v těchto dnech, podle něj přispěje výraznou měrou ke zkvalitnění lékařské péče o pacienty s očními chorobami v prostějovském regionu.