Od jara do podzimu hýří městská tržnice pestrými barvami květů, ovoce a zeleniny. Pro mnoho Prostějovanů je nákup u drobných pěstitelů tradicí a ve městě patří ke koloritu trhových dnů. Období sázení přísad je v plném proudu a sazenice zeleniny mizí z prodejních stolů už časně zrána.
„Kupuji hlavně přísady rajčat, kedluben a květáku. Podle místa na záhonu pak dokupuji ještě další. Raději si zeleninu pěstuji na zahrádce sama. Pak alespoň vím, co s dětmi jíme,“ prohlásila Kateřina Krátká.

Počet lidí, kteří by sdíleli podobné nadšení, v poslední době klesá. „Voda je drahá, práce kolem domu pořád dost a hypermarkety se předhánějí v tom, kdo má zeleninu levnější. Než abych se plahočila kolem plevele a zalévání, to raději půjdu s dětmi na výlet,“ poznamenala třicátnice Lucie Soukupová s tím, že pěstování vlastní zeleniny vzdala už před třemi lety.

Zato prodej okrasných kytek rok od roku stoupá. „Zájem o kytky je čím dál větší. Lidé se pustili do úprav zahrad a zvelebují si balkony. Proto jde hodně na odbyt také zemina a hnojiva,“ potvrdila Marie Kubíčková z prodejny zahrádkářských potřeb.