V Kralicích se nachází několik významných staveb. Jedná se například o zámek z roku 1637, který se vinou necitlivého přístupu komunistického režimu nikdy nestal kulturní památkou. V současnosti jsou v jeho prostorách obecní byty.

Nepřehlédnutelnou dominantou centra obce je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z let 1790 - 1793. Kostel je zapsán v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR, je tedy památkově chráněn dodnes. "Máme krásný kostel a spoustu dalších památek, křížů či kapliček," říká kralická starostka Veronika Petrželová Bašná.

Bohatý kulturní život

Vedle spousty historických památek, žijí Kralice i bohatým kulturním životem. Vysoký kredit má na území celého bývalého Československa Hanácký soubor písní a tanců Klas.

"Do Klasu jsem sama jako malá chodila," usmívá se starostka a dodává: "Je zde i skvělá taneční skupina Druhý dech, funguje zde Chrámový sbor." Vyhlášenými akcemi jsou například Vitonické hody, Klebete, Pálení čarodějnic či Dětský den.

Zeleň, kam se podíváš

Městys na první pohled zaujme i udržovanou zelení. "Snažíme se, aby byly Kralice zelené. Pořád vysazujeme keře a stromky, vykupujeme remízky. Chystáme vytvoření lesoparku. Zkrátka chceme, aby se lidé vraceli z práce ve městech do klidného a zdravého prostředí," komentuje Veronika Petrželová Bašná.

Samotné Kralice na Hané se skládají z několika místních částí.

"Máme zde Háj, což je jedna malá bytovka a dva rodinné domy. Pak ještě Kraličky. Kralice se pak dělí místně ještě na Kralice a Vítonice," vysvětluje starostka.

Status městyse byl Kralicím udělen 23. ledna 2007. Matrika funguje i pro Hrubčice, Klopotovice, Biskupice a Hrdibořice.