VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zekon: Fyzikální zákony stavím mnohdy na hlavu

Přerov - Z jeho kousků se tají dech. Když po sobě nechává přejet patnáct favoritů za sebou nebo pojídá žiletky, leckdo si pomyslí, že je blázen. Železný Zekon, občanským jménem Zdeněk Knedla,však tvrdí, že díky vrozeným dispozicím prostě lépe zvládá to, co se běžným lidem nezdá možné.

10.11.2009
SDÍLEJ:

„Dostal jsem to do vínku, není to samo sebou. Musí to ve vás být a musí vás to bavit, jinak to nejde dělat,“ vypráví rychle statný muž.

Prvním impulzem prý pro něj bylo, když do Vlčkové na Zlínsku, kde do svých dvanácti let bydlel, přijel cirkus. „Bylo mi asi deset let, když jsem poprvé viděl akrobaty. Od té doby jsem chtěl být komediantem. Pak jsem začal dělat motokros a kulturistiku,“ popisuje Zekon.

K železu měl vždy blízko. „Jsem vyučený kovář a už na prvním kulturistickém vystoupení, které bylo pro kosmonauta Remka, jsem ohýbal železa,“ dodává.

Největší inspirací mu ale byl brněnský silák Franta Kocourek. „Bohužel jsem ho na vlastní oči nikdy neviděl, protože než jsme se stačili potkat, zemřel. Inspiroval mě, ale nechtěl jsem být jako on, každý by měl být sám sebou a já su hrdý Valach,“ zdůrazňuje silák.

Říkali mi, že jsem blázen

Cesta na výsluní zájmu byla pro něj velmi dlouhá. „Živil jsem se jako uhlíř, pálil jsem dřevěné uhlí mezi Tesákem a Trojákem. Při práci jsem dělal estrády po sobotách, po nedělích. Trvalo mi sedm let, než jsem se prokousal nahoru. Kolikrát mi lidé říkali, že jsem blázen a dělám šaška, ale já jsem věřil, že to dokážu,“ říká přesvědčivě.

Teď je podle svých slov spokojený, že se může živit tím, co vždy chtěl dělat.

„Hrozně mě to naplňuje, i když je to dřina. Speciální režim ale žádný nedržím, jím, kdy chci a co chci, stejně tak to mám se cvičením. Kdybych se měl omezovat, už by to nebyla zábava, ale povinnost,“ tvrdí Zekon.

Má hodně rád hlavně sladká jídla. „Takové kynuté knedle s trnkama a smetanou, těch sním klidně i patnáct. Žemlovku si dám, krupici, ovesné vločky, makové buchty a k nim horké kakao,“ labužnicky vyjmenovává.

Taky má prý dvě váhy, letní a zimní. „Letní váhu mám sto deset kilo, měl jsem šňůru a od února do srpna jsem jezdil skoro každý den. Nemám čas cvičit, a když ho mám, raději si lehnu a odpočívám, protože vím, že mi to prospěje víc. Zimní váha je o deset kilo víc, protože je míň vystoupení a víc lákadel,“ prozrazuje silák.

Když má odpovědět na otázku, jak je vlastně fyzicky možné, aby člověk dokázal takové kousky jako on, okamžitě použije přiléhavé přirovnání.

„Podívejte se na mravence, ten přece unese až dvacetinásobek své váhy. Kdyby to tak bylo s člověkem, nepotřebovali bychom jeřáby,“ směje se stále dobře naladěný showman.

Už vážněji dodává, že je nutné samozřejmě velmi tvrdě trénovat. „Bez tréninku se obejít nedá, hlavně před pokusem o nový rekord. Když jsem vyhrál třeba soutěž v tahání kamionů, tak jsem předtím opravdu makal,“ podotýká.

Nejtěžší kousky jsou prý právě ty s auty. „Mám například číslo, kdy ležím na hřebíkách, je přes mě dvoumetrová deska a asistent po mně přejíždí dvoutunovým autem. V takovém čísle stavím fyzikální zákony na hlavu,“ vypráví železný muž.

Lidi chci hlavně pobavit

Jeho show je často dost nebezpečná, ačkoliv on sám se snaží hrát hlavně na humornou notu. „Kdybych se snažil ještě zdůrazňovat to nebezpečí, lidé by se nebavili, naopak by se báli. A to já nechci, chci především bavit,“ vysvětluje.

Úrazy ho samozřejmě potkaly také. „Když vezmu ty drobnější, při čísle, kdy si dám do pusy osm žiletek a provázek a vytáhnu je navlečené na provázku, říznu se tak jednou za deset vystoupení,“ říká.

Měl už také ale i utržené ucho.

„To jsem jednou tahal na náušnici trabant s šedesátiletou paní, která přijela na mé vystoupení. Tak jsem se s ní domluvil a říkám jí, hlavně ať v autě na nic nesahá. Rozběhl jsem to, trabant je lehoučký, běžím, jenomže ženská se lekla a dupla na brzdu,“ chechtá se Zekon.

Ucho má prý krásně zašité a drží, takže může tahat ostošest dál.

Železný Zekon se vlastně jmenuje Zdeněk Knedla. Když začínal, dobře věděl, že to nebude asi to nejatraktivnější jméno do showbyznysu.

„Vím dobře, že je to komické jméno a říkal jsem si, že s tím nejspíš díru do světa neudělám. Hodně jsem nad tím přemýšlel a jednou jsem stěhoval těžký kotel Dakon. To slovo mi utkvělo v hlavě,“ popisuje.

Tak prý to nějak pořád opakoval a převracel, až mu z toho vzniklo slovo Zekon, které navíc má iniciály jeho jména – ZK. „Pak se to nějak vžilo i pro ostatní siláky, asi jsem si to měl nechat patentovat,“ žertuje.

Co se týče konkurence, k tomu má jen pár lakonických vět. „Řeknu to tak. Siláků je mnoho, ale kromě mě se tím nikdo živit nedokáže. Lidé totiž nechtějí vidět jen silové kousky, ale show, aby se pobavili, zapomněli na starosti,“ myslí si Zekon.

Silák s modrou knížkou

Ačkoliv je úctyhodné fyzické konstituce, na vojně prý nikdy nebyl.

„Jsem čestný držitel modré knížky. Tři roky mě naháněli, ale já ze sebe udělal nemocného na průdušky, ačkoliv jsem v té době už posiloval a dělal motokros. Vojna mi vzala tátu, který zemřel v sedmadvaceti letech na manévrech, takže jsem neměl chuť tam být,“ říká stodesetikilový chlap.

Ačkoliv je podle svých slov společenský člověk, někdy si od lidí potřebuje odpočinout.

„Práce kolem domu, to je moje. Opravil jsem to tam, na zahradě vytvořil skalku a je mi tam dobře. Také se rád občas projdu, dřív hlavně se psem. Ten ale bohužel před rokem umřel,“ zmiňuje silák svého jezevčíka.

Také rád jezdí na kole a dokonce i na babetě.

„Je opravená, má zvýšený obsah na sedmdesát a laděný výfuk. Dám si helmu, aby mě nikdo nepoznal, a jedu. Do budoucna si asi koupím choppera. Akorát nevím, kdy na tom stihnu jezdit,“ posmutní trochu.

Přes léto se totiž většinou nezastaví. „Letos jsem jezdil od února do srpna. Beru i nabídky třeba na politické mítinky, ačkoliv mě někteří lidé kvůli tomu odsuzují. Já to ale chápu jako práci, přece když si sociální demokrat přijde koupit sako, tak mu taky prodavačka neřekne, že mu ho neprodá, protože sympatizuje s ODS. Takže to beru takto,“ vysvětluje svůj postoj Zekon.

Českou republiku projezdil křížem krážem a seznámil se i s mnoha známými osobnostmi. „Nejraději mám Bolka Polívku. To jsme jednou přijeli ještě s mým asistentem Svačinou na jeho farmu a až tam nám vlastně došlo, že se sešel Knedla, Polívka a Svačina,“ culí se silák.

Ministr 3 v 1

S hercem Polívkou se spřátelil natolik, že zastává i post ministra kulturistiky ve Valašském království. „Je to ministerstvo tři v jednom – kultury, turistiky a kulturistiky,“ vypráví showman.

Vystupoval i v Polsku, Německu, Chorvatsku nebo Slovinsku, doma je mu prý ale nejlépe. „Rád přitom komunikuji s diváky, vyprávím historky a bavím je. To v cizině nejde, ačkoliv třeba Poláci jsou velice srdeční,“ tvrdí.

Když má vyjmenovat své rekordy zapsané v Guinnessově knize nebo národní rekordy, okamžitě začne z hlavy sypat jeden kousek za druhým.

„Tak například držení od sebe dvou startujících letadel, totéž s fabií a octavií, rozbití sedmdesátikilového špalku na hlavě nebo mi patnáct favoritů přejelo přes nechráněný hrudník. Přejížděli mě na hřebíkách, střepech, tahal jsem v zubech Lopraisovu tatru nebo deset favoritů,“ vypočítává.

Těžké prý také bylo, když mu šestadvacet mužů na laně chtělo roztrhnout ruce od sebe. „Na každé ruce jsem měl třináct chlapů a vyvinuli sílu přes osm metráků. Vydržel jsem to asi dvacet vteřin,“ vzpomíná Zekon.

Na Hostýnek občas zajdu

Drsný silák však také přiznává, že si občas zajde na nedaleké poutní místo Hostýn. „Samozřejmě jsem chodil i do náboženství. Teď do kostela pravidelně nechodím, ale na Hostýnku se čas od času zastavím,“ svěřuje se.

Kilometrů v autě najezdí víc než dost. „Jezdím jenom s asistentem, který mi ve všem pomáhá, chystá rekvizity a podobně. Už se stalo, že jsem dělal i šest vystoupení za den, unavený jsem byl šíleně, ale lidem to dát najevo nesmíte, nikoho totiž nezajímá, jak vám je,“ odkrývá druhou stranu věci.

Ihned ovšem s úsměvem na tváři dodává, že se ze splínu rychle vzpamatuje. „Co vás baví, to vás neunaví. Prací jsem si splnil sen, takže si nemůžu stěžovat. Lidé se občas ptají, do kolika to budu dělat. Většinou říkám, že pokud slouží zdraví, tak u toho ještě vydržím,“ ujišťuje.

Autor: Iva Chmelová

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě paní Prýglová tel.: 736 626 086 (v době 8-15 hod.) nebo email lucie@zolikovaprace.cz. Náplň práce: jednoduché manuální práce - vizuální kontrola výrobků automobilového průmyslu, kontrolní činnost, balení výrobků., Požadujeme: předchozí zkušenosti z oblasti výroby součástek pro automobilový průmysl, dobrý zdravotní stav, aktivní týmovou spolupráci na pracovišti, manuální zručnost, zodpovědnost, spolehlivost, chuť pracovat, ochotu pracovat ve třísměnném provozu (pouze od pondělí do pátku). Nabízíme: Nástupní bonus, dotovaná strava, proplacení lékařské prohlídky.. Pracoviště: Žolíková práce s.r.o. bulharská 36, Bulharská, č.p. 3275, 796 01 Prostějov 1. Informace: Lucie Prýglová, +420 736 626 086.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 17 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Stavěč pecí - (1805004). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Stavěč pecí - (1805004), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte několikaletou praxi v dělnické profesi - výhodou, nikoliv podmínkou, - jste manuálně zručný, - máte dobrou pracovní morálku, - jste zodpovědný a pečlivý, - zvládnete fyzicky náročnější práci, , Budete se věnovat:, - vyzdívání pecí a následné montáži plechů a izolací, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme práci na HPP, - čeká Vás pracovní doba Po – Pá ( 6:00 – 14:30 - s možností posunutí směny ), , Pracoviště: Prostějovsko, Mzda: od 17.000 Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 900 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci *PRACOVNÍCI PRO ZPRACOVÁNÍ MASA - KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: JEDNÁ SE O KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ DO 90 DNŮ. Osobní kontakt pouze po tel. domluvě Ing. Sedlář tel.: 775 404 104 (v době Po-Pá 9:00-16:00 hod.). Požadavky: vhodný zdravotní stav, zručnost - práce s masem. Náplň práce: zpracování masa - porážka, bourárna. PD: 6:00-14:00 hod., 14:00-22:00 hod., 22:00-6:00 hod. Pracoviště: Makovec a. s., Smržická 537, Kostelec na Hané.. Pracoviště: Ttt-neres s.r.o. - kostelec na hané, Smržická, č.p. 537, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Josef Sedlář, +420 775 404 104.

Výroba - Výroba Seřizovači 26 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČI MONTÁŽNÍCH LINEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strukturovaný životopis s průvodním dopisem a názvem pozice, o kterou se ucházíte zasílejte na adresu: kariera@linaplast.cz. Více informací sdělí paní Škrabalová tel.: 583 037 124 (v době 8:00-16:00 hod.)., Požadavky: SOU/SŠ technického směru, min. 2 roky praxe, uživatelská znalost PC, znalost programování PLC výhodou, komunikativnost, pečlivost, samostatnost., Pracovní náplň: seřizování výrobních, montážních a pomocných zařízení, odstraňování poruch těchto zařízení (samostatné nebo organizace externího servisu), samostatné provádění pravidelné údržby a očisty přidělených strojů a zařízení dle návodu na údržbu včetně provádění záznamu o jejich realizaci, optimalizace výrobních postupů a výrobních zařízení, příprava a ověření prvních kusů při uvolnění výroby, spolupráce s úsekem kvality při uvolňování výrobní dávky, evidence a zahájení a ukončení výroby v IS Helios (dle podkladů výrobního příkazu)., Nabízíme: práci v prosperující české firmě, přátelský kolektiv, 25 dní dovolené, plně hrazené stravenky, příspěvek na dopravu, firemní benefity (prémie, firemní akce, bonusy při životních a pracovních jubileích, flexipassy), docházkový bonus 2 000 Kč, firemní parkoviště, zaškolení pro danou pozici, možnost karierního růstu, pracovní poměr na dobu neurčitou.. Pracoviště: Linaplast s.r.o. - pracoviště skřípov, 798 52 Konice. Informace: Email, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbraně. Ilustrační foto.

Žena zdědila ilegální zbraně

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Hvězda na hodech. V Olšanech u Prostějova to rozjel Janek Ledecký

Ani chladné počasí nepokazilo zábavu návštěvníkům hodových slavností v Olšanech u Prostějova. Hlavní hvězdou sobotního večera byl Janek Ledecký, který při svém koncertu zazpíval své nejznámější hity.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vrabcová Nývltová v Olomouci zazářila. Padl i rekord trati

Mattoni 1/2Maraton Olomouc má za sebou velmi vydařený ročník. Alespoň co se týká dosažených časů elitních vytrvalců. Za chladného a větrného počasí překonal Keňan Stephen Kiprop čtyři roky starý traťový rekord. Zazářila i nejlepší česká běžkyně Eva Vrabcová Nývltová.

Hasiči v Želči velkolepě oslavili 120 let existence

Jeden z nejstarších hasičských sborů na Prostějovsku v sobotu ve velkém stylu oslavil 120 let svého aktivního působení. Do obce dorazila jak moderní, tak historická technika a k výročí přijeli poblahopřát i sbory hasičů z okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT