VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zekon: Fyzikální zákony stavím mnohdy na hlavu

Přerov - Z jeho kousků se tají dech. Když po sobě nechává přejet patnáct favoritů za sebou nebo pojídá žiletky, leckdo si pomyslí, že je blázen. Železný Zekon, občanským jménem Zdeněk Knedla,však tvrdí, že díky vrozeným dispozicím prostě lépe zvládá to, co se běžným lidem nezdá možné.

10.11.2009
SDÍLEJ:

„Dostal jsem to do vínku, není to samo sebou. Musí to ve vás být a musí vás to bavit, jinak to nejde dělat,“ vypráví rychle statný muž.

Prvním impulzem prý pro něj bylo, když do Vlčkové na Zlínsku, kde do svých dvanácti let bydlel, přijel cirkus. „Bylo mi asi deset let, když jsem poprvé viděl akrobaty. Od té doby jsem chtěl být komediantem. Pak jsem začal dělat motokros a kulturistiku,“ popisuje Zekon.

K železu měl vždy blízko. „Jsem vyučený kovář a už na prvním kulturistickém vystoupení, které bylo pro kosmonauta Remka, jsem ohýbal železa,“ dodává.

Největší inspirací mu ale byl brněnský silák Franta Kocourek. „Bohužel jsem ho na vlastní oči nikdy neviděl, protože než jsme se stačili potkat, zemřel. Inspiroval mě, ale nechtěl jsem být jako on, každý by měl být sám sebou a já su hrdý Valach,“ zdůrazňuje silák.

Říkali mi, že jsem blázen

Cesta na výsluní zájmu byla pro něj velmi dlouhá. „Živil jsem se jako uhlíř, pálil jsem dřevěné uhlí mezi Tesákem a Trojákem. Při práci jsem dělal estrády po sobotách, po nedělích. Trvalo mi sedm let, než jsem se prokousal nahoru. Kolikrát mi lidé říkali, že jsem blázen a dělám šaška, ale já jsem věřil, že to dokážu,“ říká přesvědčivě.

Teď je podle svých slov spokojený, že se může živit tím, co vždy chtěl dělat.

„Hrozně mě to naplňuje, i když je to dřina. Speciální režim ale žádný nedržím, jím, kdy chci a co chci, stejně tak to mám se cvičením. Kdybych se měl omezovat, už by to nebyla zábava, ale povinnost,“ tvrdí Zekon.

Má hodně rád hlavně sladká jídla. „Takové kynuté knedle s trnkama a smetanou, těch sním klidně i patnáct. Žemlovku si dám, krupici, ovesné vločky, makové buchty a k nim horké kakao,“ labužnicky vyjmenovává.

Taky má prý dvě váhy, letní a zimní. „Letní váhu mám sto deset kilo, měl jsem šňůru a od února do srpna jsem jezdil skoro každý den. Nemám čas cvičit, a když ho mám, raději si lehnu a odpočívám, protože vím, že mi to prospěje víc. Zimní váha je o deset kilo víc, protože je míň vystoupení a víc lákadel,“ prozrazuje silák.

Když má odpovědět na otázku, jak je vlastně fyzicky možné, aby člověk dokázal takové kousky jako on, okamžitě použije přiléhavé přirovnání.

„Podívejte se na mravence, ten přece unese až dvacetinásobek své váhy. Kdyby to tak bylo s člověkem, nepotřebovali bychom jeřáby,“ směje se stále dobře naladěný showman.

Už vážněji dodává, že je nutné samozřejmě velmi tvrdě trénovat. „Bez tréninku se obejít nedá, hlavně před pokusem o nový rekord. Když jsem vyhrál třeba soutěž v tahání kamionů, tak jsem předtím opravdu makal,“ podotýká.

Nejtěžší kousky jsou prý právě ty s auty. „Mám například číslo, kdy ležím na hřebíkách, je přes mě dvoumetrová deska a asistent po mně přejíždí dvoutunovým autem. V takovém čísle stavím fyzikální zákony na hlavu,“ vypráví železný muž.

Lidi chci hlavně pobavit

Jeho show je často dost nebezpečná, ačkoliv on sám se snaží hrát hlavně na humornou notu. „Kdybych se snažil ještě zdůrazňovat to nebezpečí, lidé by se nebavili, naopak by se báli. A to já nechci, chci především bavit,“ vysvětluje.

Úrazy ho samozřejmě potkaly také. „Když vezmu ty drobnější, při čísle, kdy si dám do pusy osm žiletek a provázek a vytáhnu je navlečené na provázku, říznu se tak jednou za deset vystoupení,“ říká.

Měl už také ale i utržené ucho.

„To jsem jednou tahal na náušnici trabant s šedesátiletou paní, která přijela na mé vystoupení. Tak jsem se s ní domluvil a říkám jí, hlavně ať v autě na nic nesahá. Rozběhl jsem to, trabant je lehoučký, běžím, jenomže ženská se lekla a dupla na brzdu,“ chechtá se Zekon.

Ucho má prý krásně zašité a drží, takže může tahat ostošest dál.

Železný Zekon se vlastně jmenuje Zdeněk Knedla. Když začínal, dobře věděl, že to nebude asi to nejatraktivnější jméno do showbyznysu.

„Vím dobře, že je to komické jméno a říkal jsem si, že s tím nejspíš díru do světa neudělám. Hodně jsem nad tím přemýšlel a jednou jsem stěhoval těžký kotel Dakon. To slovo mi utkvělo v hlavě,“ popisuje.

Tak prý to nějak pořád opakoval a převracel, až mu z toho vzniklo slovo Zekon, které navíc má iniciály jeho jména – ZK. „Pak se to nějak vžilo i pro ostatní siláky, asi jsem si to měl nechat patentovat,“ žertuje.

Co se týče konkurence, k tomu má jen pár lakonických vět. „Řeknu to tak. Siláků je mnoho, ale kromě mě se tím nikdo živit nedokáže. Lidé totiž nechtějí vidět jen silové kousky, ale show, aby se pobavili, zapomněli na starosti,“ myslí si Zekon.

Silák s modrou knížkou

Ačkoliv je úctyhodné fyzické konstituce, na vojně prý nikdy nebyl.

„Jsem čestný držitel modré knížky. Tři roky mě naháněli, ale já ze sebe udělal nemocného na průdušky, ačkoliv jsem v té době už posiloval a dělal motokros. Vojna mi vzala tátu, který zemřel v sedmadvaceti letech na manévrech, takže jsem neměl chuť tam být,“ říká stodesetikilový chlap.

Ačkoliv je podle svých slov společenský člověk, někdy si od lidí potřebuje odpočinout.

„Práce kolem domu, to je moje. Opravil jsem to tam, na zahradě vytvořil skalku a je mi tam dobře. Také se rád občas projdu, dřív hlavně se psem. Ten ale bohužel před rokem umřel,“ zmiňuje silák svého jezevčíka.

Také rád jezdí na kole a dokonce i na babetě.

„Je opravená, má zvýšený obsah na sedmdesát a laděný výfuk. Dám si helmu, aby mě nikdo nepoznal, a jedu. Do budoucna si asi koupím choppera. Akorát nevím, kdy na tom stihnu jezdit,“ posmutní trochu.

Přes léto se totiž většinou nezastaví. „Letos jsem jezdil od února do srpna. Beru i nabídky třeba na politické mítinky, ačkoliv mě někteří lidé kvůli tomu odsuzují. Já to ale chápu jako práci, přece když si sociální demokrat přijde koupit sako, tak mu taky prodavačka neřekne, že mu ho neprodá, protože sympatizuje s ODS. Takže to beru takto,“ vysvětluje svůj postoj Zekon.

Českou republiku projezdil křížem krážem a seznámil se i s mnoha známými osobnostmi. „Nejraději mám Bolka Polívku. To jsme jednou přijeli ještě s mým asistentem Svačinou na jeho farmu a až tam nám vlastně došlo, že se sešel Knedla, Polívka a Svačina,“ culí se silák.

Ministr 3 v 1

S hercem Polívkou se spřátelil natolik, že zastává i post ministra kulturistiky ve Valašském království. „Je to ministerstvo tři v jednom – kultury, turistiky a kulturistiky,“ vypráví showman.

Vystupoval i v Polsku, Německu, Chorvatsku nebo Slovinsku, doma je mu prý ale nejlépe. „Rád přitom komunikuji s diváky, vyprávím historky a bavím je. To v cizině nejde, ačkoliv třeba Poláci jsou velice srdeční,“ tvrdí.

Když má vyjmenovat své rekordy zapsané v Guinnessově knize nebo národní rekordy, okamžitě začne z hlavy sypat jeden kousek za druhým.

„Tak například držení od sebe dvou startujících letadel, totéž s fabií a octavií, rozbití sedmdesátikilového špalku na hlavě nebo mi patnáct favoritů přejelo přes nechráněný hrudník. Přejížděli mě na hřebíkách, střepech, tahal jsem v zubech Lopraisovu tatru nebo deset favoritů,“ vypočítává.

Těžké prý také bylo, když mu šestadvacet mužů na laně chtělo roztrhnout ruce od sebe. „Na každé ruce jsem měl třináct chlapů a vyvinuli sílu přes osm metráků. Vydržel jsem to asi dvacet vteřin,“ vzpomíná Zekon.

Na Hostýnek občas zajdu

Drsný silák však také přiznává, že si občas zajde na nedaleké poutní místo Hostýn. „Samozřejmě jsem chodil i do náboženství. Teď do kostela pravidelně nechodím, ale na Hostýnku se čas od času zastavím,“ svěřuje se.

Kilometrů v autě najezdí víc než dost. „Jezdím jenom s asistentem, který mi ve všem pomáhá, chystá rekvizity a podobně. Už se stalo, že jsem dělal i šest vystoupení za den, unavený jsem byl šíleně, ale lidem to dát najevo nesmíte, nikoho totiž nezajímá, jak vám je,“ odkrývá druhou stranu věci.

Ihned ovšem s úsměvem na tváři dodává, že se ze splínu rychle vzpamatuje. „Co vás baví, to vás neunaví. Prací jsem si splnil sen, takže si nemůžu stěžovat. Lidé se občas ptají, do kolika to budu dělat. Většinou říkám, že pokud slouží zdraví, tak u toho ještě vydržím,“ ujišťuje.

Autor: Iva Chmelová

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 30 000 Kč

Strojírenští technici ve výzkumu a vývoji CAE inženýr/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do nově vznikajícího vývojového centra s celosvětovou působností hledáme kolegyni/kolegu na pozici:, CAE inženýr, Čím se budete zabývat:, *podpora vývojového oddělení podvozkových pružin v oblasti programování, CAD a FEM , *samostatné provádění designových a výpočtových úkolů, *spolupráce na vývoji designových, výpočetních a *optimalizačních softwarů, , Co potřebujete k tomu, abyste uspěl/a?, *VŠ vzdělání v oboru strojírenství , *znalosti práce se systémy (speciálně CATIA V5 a ANSYS), *ideálně znalosti vyššího programovacího jazyka, *aktivní znalost AJ slovem i písmem , *pokročilá znalost MS Office, , Co od Vás očekáváme?, *analytické a koncepční uvažování, *schopnost efektivního řešení problémů, *spolehlivost, pečlivost, *proaktivitu a ochotu učit se novému, *týmovou spolupráci, sdílení a předávání zkušeností, , Co Vám nabízíme:, *kariérový rozvoj v nově vznikajícím vývojovém centru, *stabilní, dlouhodobé zaměstnání v rostoucí společnosti, *nadstandardní finanční ohodnocení, 13. mzda, *dodatková dovolená, *flexibilní pracovní doba, *možnost dalšího odborného a jazykového vzdělávání, *nadstandardní benefity. Pracoviště: Mubea - hzp s.r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Luboš Jadrný, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z textilu a kůže *MONTÁŽNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE - pracoviště Skřípov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Osobní kontakt POUZE po telefonické domluvě paní Vařeková Pavla tel.: 724 577 428 (volat v době 9:00-12:00 hod.). Náplň práce: polepování plastových dílů kůží. PD: Po-Pá 6:00-14:30 hod. Vhodný zdravotní stav. Nabízíme: příspěvek na dopravu, odměny za kvalitně odvedenou práci, čtvrtletní odměny, výhody rodinné firmy. Pracoviště: Skřípov. Pracoviště: Jaroslav uhlíř, konice, spol. s r.o. - skřípov, 798 52 Konice. Informace: Pavla Vařeková, +420 724 577 428.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách ZAHRADNÍCI V OKRASNÝCH ŠKOLKÁCH. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě paní Paříková tel.: 601 323 467 (v době 9:00-14:00 hod.) nebo e-mail kristyna.parikova@arboeko.com. Požadavky: SOŠ s maturitou (zahradnický obor výhodou), zkušenosti s péčí o rostliny/stromy (chemická ochrana) - praxe v ovocných sadech vítána, ŘP sk. B a T, spolehlivost a samostatnost, manuální zručnost, absolvované školení v oblasti práce s chemickými přípravky velkou výhodou. , Náplň práce: práce se zahradnickou technikou (jízda na traktoru, obsluha dobývacího stroje), kontrola zdravotního stavu rostlin, chemická ochrana rostlin (postřiky)., Nabízíme: zázemí stabilní společnosti s 24 letou tradicí, jistoty finančního ohodnocení, zajímavé firemní benefity, zdarma poskytování obědů, pěkné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, zajímavou a samostatnou práci, obědy zdarma. PD: Po-Pá 7:30-17:00 hod. (v sezónu), 7:30-15:00 hod. (mimo sezónu).. Pracoviště: Arboeco s.r.o.., Prostějovská, č.p. 550, 798 17 Smržice. Informace: Kristýna Paříková, +420 601 323 467.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech SKLADNÍK/CE - VÁŽNÝ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned. I PRO ABSOLVENTY. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Bartošek tel.: 582 331 684, 777 356 060 (v době 8:00-13:00 hod.). Následně budete pozváni na pohovor (životopis s sebou) a seznámení s provozem. Požadavky: min. vzdělání střední odborné (vyučen), osvědčení na VZV výhodou, dobrý zdravotní stav bez omezení, flexibilita, zručnost, přesnost. Navažování výrobků, práce na PC a s VZV. PD: dvousměnný provoz 5:30-14:00 hod., 14:00-22:00 hod. Doba určitá 1 rok s možností prodloužení. Neposkytujeme ubytování! Pracoviště: Za Olomouckou 487, Držovice.. Pracoviště: Makovec a.s. - držovice, Za Olomouckou, č.p. 487, 796 07 Držovice. Informace: Stanislav Bartošek, +420 582 331 684,777 356 060.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti obsadily zimní stadion v Prostějově.
AKTUALIZUJEME
38

OBRAZEM: Děti si zařádily v maskách na ledě

Soutěžní svatební pár číslo 137 - Jana a Miroslav Rychtěčtí, Olšany
2

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Čtyřicáté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Cestovatel Jiří Kolbaba: Postupně se mi plní sny. A to je úžasné

Usměvavého, energického a v dobré náladě. Takového poznávám cestovatele z Brna Jiřího Kolbabu. Do prostějovského kina přijel v úterý přednášet a besedovat o svých cestách po celém světě, zejména však o svých zážitcích na Islandu.

Lidem v Prostějově chybí přechody. A zřejmě ještě ubudou

Silnice, kam se jen podíváš, zato přechod v nedohlednu. Taková je realita v nejedné frekventované ulici v Prostějově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT