VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zekon: Fyzikální zákony stavím mnohdy na hlavu

Přerov - Z jeho kousků se tají dech. Když po sobě nechává přejet patnáct favoritů za sebou nebo pojídá žiletky, leckdo si pomyslí, že je blázen. Železný Zekon, občanským jménem Zdeněk Knedla,však tvrdí, že díky vrozeným dispozicím prostě lépe zvládá to, co se běžným lidem nezdá možné.

10.11.2009
SDÍLEJ:

Železný zekon.Foto: DENÍK/archiv

„Dostal jsem to do vínku, není to samo sebou. Musí to ve vás být a musí vás to bavit, jinak to nejde dělat,“ vypráví rychle statný muž.

Prvním impulzem prý pro něj bylo, když do Vlčkové na Zlínsku, kde do svých dvanácti let bydlel, přijel cirkus. „Bylo mi asi deset let, když jsem poprvé viděl akrobaty. Od té doby jsem chtěl být komediantem. Pak jsem začal dělat motokros a kulturistiku,“ popisuje Zekon.

K železu měl vždy blízko. „Jsem vyučený kovář a už na prvním kulturistickém vystoupení, které bylo pro kosmonauta Remka, jsem ohýbal železa,“ dodává.

Největší inspirací mu ale byl brněnský silák Franta Kocourek. „Bohužel jsem ho na vlastní oči nikdy neviděl, protože než jsme se stačili potkat, zemřel. Inspiroval mě, ale nechtěl jsem být jako on, každý by měl být sám sebou a já su hrdý Valach,“ zdůrazňuje silák.

Říkali mi, že jsem blázen

Cesta na výsluní zájmu byla pro něj velmi dlouhá. „Živil jsem se jako uhlíř, pálil jsem dřevěné uhlí mezi Tesákem a Trojákem. Při práci jsem dělal estrády po sobotách, po nedělích. Trvalo mi sedm let, než jsem se prokousal nahoru. Kolikrát mi lidé říkali, že jsem blázen a dělám šaška, ale já jsem věřil, že to dokážu,“ říká přesvědčivě.

Teď je podle svých slov spokojený, že se může živit tím, co vždy chtěl dělat.

„Hrozně mě to naplňuje, i když je to dřina. Speciální režim ale žádný nedržím, jím, kdy chci a co chci, stejně tak to mám se cvičením. Kdybych se měl omezovat, už by to nebyla zábava, ale povinnost,“ tvrdí Zekon.

Má hodně rád hlavně sladká jídla. „Takové kynuté knedle s trnkama a smetanou, těch sním klidně i patnáct. Žemlovku si dám, krupici, ovesné vločky, makové buchty a k nim horké kakao,“ labužnicky vyjmenovává.

Taky má prý dvě váhy, letní a zimní. „Letní váhu mám sto deset kilo, měl jsem šňůru a od února do srpna jsem jezdil skoro každý den. Nemám čas cvičit, a když ho mám, raději si lehnu a odpočívám, protože vím, že mi to prospěje víc. Zimní váha je o deset kilo víc, protože je míň vystoupení a víc lákadel,“ prozrazuje silák.

Když má odpovědět na otázku, jak je vlastně fyzicky možné, aby člověk dokázal takové kousky jako on, okamžitě použije přiléhavé přirovnání.

„Podívejte se na mravence, ten přece unese až dvacetinásobek své váhy. Kdyby to tak bylo s člověkem, nepotřebovali bychom jeřáby,“ směje se stále dobře naladěný showman.

Už vážněji dodává, že je nutné samozřejmě velmi tvrdě trénovat. „Bez tréninku se obejít nedá, hlavně před pokusem o nový rekord. Když jsem vyhrál třeba soutěž v tahání kamionů, tak jsem předtím opravdu makal,“ podotýká.

Nejtěžší kousky jsou prý právě ty s auty. „Mám například číslo, kdy ležím na hřebíkách, je přes mě dvoumetrová deska a asistent po mně přejíždí dvoutunovým autem. V takovém čísle stavím fyzikální zákony na hlavu,“ vypráví železný muž.

Lidi chci hlavně pobavit

Jeho show je často dost nebezpečná, ačkoliv on sám se snaží hrát hlavně na humornou notu. „Kdybych se snažil ještě zdůrazňovat to nebezpečí, lidé by se nebavili, naopak by se báli. A to já nechci, chci především bavit,“ vysvětluje.

Úrazy ho samozřejmě potkaly také. „Když vezmu ty drobnější, při čísle, kdy si dám do pusy osm žiletek a provázek a vytáhnu je navlečené na provázku, říznu se tak jednou za deset vystoupení,“ říká.

Měl už také ale i utržené ucho.

„To jsem jednou tahal na náušnici trabant s šedesátiletou paní, která přijela na mé vystoupení. Tak jsem se s ní domluvil a říkám jí, hlavně ať v autě na nic nesahá. Rozběhl jsem to, trabant je lehoučký, běžím, jenomže ženská se lekla a dupla na brzdu,“ chechtá se Zekon.

Ucho má prý krásně zašité a drží, takže může tahat ostošest dál.

Železný Zekon se vlastně jmenuje Zdeněk Knedla. Když začínal, dobře věděl, že to nebude asi to nejatraktivnější jméno do showbyznysu.

„Vím dobře, že je to komické jméno a říkal jsem si, že s tím nejspíš díru do světa neudělám. Hodně jsem nad tím přemýšlel a jednou jsem stěhoval těžký kotel Dakon. To slovo mi utkvělo v hlavě,“ popisuje.

Tak prý to nějak pořád opakoval a převracel, až mu z toho vzniklo slovo Zekon, které navíc má iniciály jeho jména – ZK. „Pak se to nějak vžilo i pro ostatní siláky, asi jsem si to měl nechat patentovat,“ žertuje.

Co se týče konkurence, k tomu má jen pár lakonických vět. „Řeknu to tak. Siláků je mnoho, ale kromě mě se tím nikdo živit nedokáže. Lidé totiž nechtějí vidět jen silové kousky, ale show, aby se pobavili, zapomněli na starosti,“ myslí si Zekon.

Silák s modrou knížkou

Ačkoliv je úctyhodné fyzické konstituce, na vojně prý nikdy nebyl.

„Jsem čestný držitel modré knížky. Tři roky mě naháněli, ale já ze sebe udělal nemocného na průdušky, ačkoliv jsem v té době už posiloval a dělal motokros. Vojna mi vzala tátu, který zemřel v sedmadvaceti letech na manévrech, takže jsem neměl chuť tam být,“ říká stodesetikilový chlap.

Ačkoliv je podle svých slov společenský člověk, někdy si od lidí potřebuje odpočinout.

„Práce kolem domu, to je moje. Opravil jsem to tam, na zahradě vytvořil skalku a je mi tam dobře. Také se rád občas projdu, dřív hlavně se psem. Ten ale bohužel před rokem umřel,“ zmiňuje silák svého jezevčíka.

Také rád jezdí na kole a dokonce i na babetě.

„Je opravená, má zvýšený obsah na sedmdesát a laděný výfuk. Dám si helmu, aby mě nikdo nepoznal, a jedu. Do budoucna si asi koupím choppera. Akorát nevím, kdy na tom stihnu jezdit,“ posmutní trochu.

Přes léto se totiž většinou nezastaví. „Letos jsem jezdil od února do srpna. Beru i nabídky třeba na politické mítinky, ačkoliv mě někteří lidé kvůli tomu odsuzují. Já to ale chápu jako práci, přece když si sociální demokrat přijde koupit sako, tak mu taky prodavačka neřekne, že mu ho neprodá, protože sympatizuje s ODS. Takže to beru takto,“ vysvětluje svůj postoj Zekon.

Českou republiku projezdil křížem krážem a seznámil se i s mnoha známými osobnostmi. „Nejraději mám Bolka Polívku. To jsme jednou přijeli ještě s mým asistentem Svačinou na jeho farmu a až tam nám vlastně došlo, že se sešel Knedla, Polívka a Svačina,“ culí se silák.

Ministr 3 v 1

S hercem Polívkou se spřátelil natolik, že zastává i post ministra kulturistiky ve Valašském království. „Je to ministerstvo tři v jednom – kultury, turistiky a kulturistiky,“ vypráví showman.

Vystupoval i v Polsku, Německu, Chorvatsku nebo Slovinsku, doma je mu prý ale nejlépe. „Rád přitom komunikuji s diváky, vyprávím historky a bavím je. To v cizině nejde, ačkoliv třeba Poláci jsou velice srdeční,“ tvrdí.

Když má vyjmenovat své rekordy zapsané v Guinnessově knize nebo národní rekordy, okamžitě začne z hlavy sypat jeden kousek za druhým.

„Tak například držení od sebe dvou startujících letadel, totéž s fabií a octavií, rozbití sedmdesátikilového špalku na hlavě nebo mi patnáct favoritů přejelo přes nechráněný hrudník. Přejížděli mě na hřebíkách, střepech, tahal jsem v zubech Lopraisovu tatru nebo deset favoritů,“ vypočítává.

Těžké prý také bylo, když mu šestadvacet mužů na laně chtělo roztrhnout ruce od sebe. „Na každé ruce jsem měl třináct chlapů a vyvinuli sílu přes osm metráků. Vydržel jsem to asi dvacet vteřin,“ vzpomíná Zekon.

Na Hostýnek občas zajdu

Drsný silák však také přiznává, že si občas zajde na nedaleké poutní místo Hostýn. „Samozřejmě jsem chodil i do náboženství. Teď do kostela pravidelně nechodím, ale na Hostýnku se čas od času zastavím,“ svěřuje se.

Kilometrů v autě najezdí víc než dost. „Jezdím jenom s asistentem, který mi ve všem pomáhá, chystá rekvizity a podobně. Už se stalo, že jsem dělal i šest vystoupení za den, unavený jsem byl šíleně, ale lidem to dát najevo nesmíte, nikoho totiž nezajímá, jak vám je,“ odkrývá druhou stranu věci.

Ihned ovšem s úsměvem na tváři dodává, že se ze splínu rychle vzpamatuje. „Co vás baví, to vás neunaví. Prací jsem si splnil sen, takže si nemůžu stěžovat. Lidé se občas ptají, do kolika to budu dělat. Většinou říkám, že pokud slouží zdraví, tak u toho ještě vydržím,“ ujišťuje.

Autor: Iva Chmelová

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 400 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Obsluha strojů a zařízení (1505008).. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15400 kč, mzda max. 22440 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Obsluha strojů a zařízení (1505008)., Jste vhodným uchazečem, pokud: máte SOU/SŠ vzdělání (příp. ZŠ a praxi ve výrobě), jste ochoten pracovat v nepřetržitém provozu (krátký týden 2 směny/dlouhý týden 5 směn), jste manuálně zručný, spolehlivý a zdravý., Budete se věnovat: obsluze strojů ve strojírenské výrobě, manipulaci s polotovary během jednotlivých pracovních úkonů., Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? Nabízíme vám stabilní práci na HPP s pracovní smlouvou ve výrobní společnosti, mzdu 15.400 - 22.440,- Kč + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY !!! - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod + stravenky a příspěvek na ubytování. Možnost kariérního postupu a rozvoje., Nástup: ihned nebo dle dohody. Směnnost: 12-ti hodinové směny, nepřetržitý provoz. Pracoviště: Prostějov., Více informací na tel. čísle 773 447 447. Svůj životopis nám můžete poslat na e-mail: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení *Montážní dělníci montující mechanická zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Osobní pohovor POUZE po telefonické dohodě (volat 8-14 hod.) p. Provazník tel. 607 510 965, příp. email: j.provaznik@agusta.cz. Požadujeme manuální a řemeslnou zručnost, ochotu manuálně pracovat. Pracovník bude podle návodu a zadání pracovat na strojírenských součástech a celcích. , Pracovní doba: 3 směnný provoz Po-Pá 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00, nepřetržitý provoz Po-Ne 6:00-18:00, 18:00-6:00 hod. V případě potřeby přesčasová práce. Místo výkonu práce: HŽP a.s., Dolní č.p. 3137/100, 796 01 Prostějov 1.. Pracoviště: Agusta s.r.o. - prostějov, Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Jiří Provazník, +420 607 510 965. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 17 000 Kč Úředníci ve skladech SKLADOVÍ TECHNICI AUTOMOBILOVÝCH DÍLŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis se souhlasem s poskytováním osobních údajů zašlete na e-mail: hela.hochova@hokcar.cz, telefon 774 169 504. Požadavky: řidičský průkaz sk. B, znalost práce na PC, samostatnost, ochota pracovat a učit se novým věcem, odpovídající zdravotní stav - manipulace se zbožím, vyskytují se i břemena nad 15 kg. PD: Po-Pá 6:00-14:30 a 9:30-18:00 hod. (střídání po týdnech). , Nabízíme: 20 dní dovolené, stravenky, zaškolení, dobrý kolektiv. Místo výkonu práce: Okružní 4, Prostějov. Pracoviště: Hokcar s.r.o..., Okružní, č.p. 4451, 796 01 Prostějov 1. Informace: Helena Hochová, . Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě BRIGÁDA 115 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě BRIGÁDA PROSTĚJOV - operátor/ka výroby - mzda 100 Kč/hod (1701002). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: BRIGÁDA PROSTĚJOV - operátor/ka výroby - mzda 115 Kč/hod (1701002), , Náplň práce: obsluha strojů/manilupulace s polotovary ve strojírenství (automotive). Práce pro muže, ženy i studenty, se vzděláním v oboru i bez něj, praxe z výroby výhodou (NE podmínkou)., Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, dobrý zdravotní stav. , Nabízíme: brigádu na dlouhodobou spolupráci u stabilní společnosti, možnost v pracovní týden nebo o víkendu, včasnou výplatu mzdy, možnost volby směn (12-ti hodinové směny)., , Pracoviště: Prostějov, mzda: 100,- Kč/hod, nástup: ihned, směnnost: nepřetržitý (6 – 18 hod, 18 – 6 hod). , , V případě zájmu o brigádu nás kontaktujte na tel: 773 447 450 nebo napište na e-mail: brigady@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté 1.SK Prostějov. Ilustrační foto

Prostějov utrpěl v Sokolově nejvyšší porážku v sezoně

České vzpěračky nafotily na plumlovském zámku kalendář i plakáty s červeným nosem na podporu Konta Bariéry
9

Vzpěračky se svlékly pro kalendář. A výtěžkem z prodeje pomáhají Jakubovi

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Studená fronta přichází, vybalte svetry. V pondělí může na horách i sněžit

Na pořádný teplotní sešup to vypadá počátkem víkendu. Ba co více, v pondělí může na horách padat sníh.

Kam o víkendu? Na vinobraní, pivobraní či burčákobraní

Přinášíme vám pravidelnou porci tipů, jak zajímavě strávit nadcházející víkend. Vyberte si podle vašeho gusta.

Dálnici D46 v noci zavře stavba mostu

Stavby dálničních nájezdů u Olšan u Prostějova postoupily do další fáze. V noci ze soboty na neděli se D46 na nezbytnou dobu uzavře, protože se budou nad dálnicí klást nosníky nového mostu spojujícího Olšany s Bystročicemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT