„Jsem rád, že i když moc nepřeje počasí, tak jsme se tady sešli v takovém počtu," řekl na úvod programu starosta Skalky Antonín Frgal. Slavnostní zahájení měl původně odstartovat promenádní koncert Dechového orchestru ZUŠ z Němčic nad Hanou, kvůli dešti však byli hudebníci nuceni schovat se i se svými nástroji pod stromy. Ani to však neubralo jejich vystoupení na kráse.

Poté se slova ujali duchovní, kteří požehnali léčivým minerálním pramenům. Požehnání se dočkaly prameny Svatopluk a Cyril a Metoděj. „Člověk potřebuje k životu vodu, která ho nejen napojí, ale i léčí," řekl kazatel z povolání Jiří Pleva, zástupce Církve československé husitské.

Lázně Skalka se mohou chlubit unikátním chemickým složením minerálních vod, které nemohou nabídnout žádné české lázně. V alkalicko-sirnatých vodách je obsažený sylvin, který se nachází pouze v Itálii a Rakousku. To ve své řeči připomněl i Jarosz Marek Franciszek, který dal minerálním pramenům také své požehnání.

Ke "smradlavým" pramenům jezdí celé Česko

„K našim zázračným „smradlavým" pramenům jezdí celé Česko. Lázně jsou takovou přírodní nemocnicí," řekl administrátor excurendo a doplnil, že lidé by se měli snažit žít v harmonii těla a duše.

Odpolední slavnost zpestřilo i vystoupení mažoretek, lidé si mohli prohlédnout výrobky dětí a dospělých z Domova na zámku z Nezamyslic nebo si zakoupit tradiční kulaté lázeňské oplatky.

V Lázních Skalka pomáhají lidem se zdravotními problémy čtyři minerální prameny. Pramen Svatopluk pomáhá při onemocněních žaludku, Cyril a Metoděj přináší užitek při zánětech tlustého střeva a ke zlepšení funkce jater. Přírodní vývěr Jan pomáhá při vysokém krevním tlaku a při zánětech průdušek, Julinka působí močopudně a je vhodná při zánětech a poruchách ledvin a také pro nemocné s cukrovkou.