Pomohla by legální plocha pro sprejery?

„Kdyby se někde vyhradilo místo, kde by směli malovat, šli by tam jen ti slušní, co skutečně chtějí tvořit umění. Domnívám se, že ti, co malují po zdech domů, kontejnerech nebo mostech svůj postoj nezmění a své čmáranice by, i přes nějakou speciální zeď, nadále zvěčňovali, kde se dá," vyjádřila svůj názor Miroslava Zapletalová z Prostějova.

Ve větších městech vyhrazené místo pro „grafiťáky" mají, v Olomouci na křižovatce ulic Velkomoravská a Schweitzerova nebo vedle zastávky Vejdovského. V Prostějově se o legální zdi mluvilo před dvěma lety.

„Před časem jsme uvažovali o legální zdi pro graffiti na hřišti Domu dětí a mládeže na Vápenici. Zamítl ji tehdejší ředitel. Pak byla další možnost využít k těmto účelům zeď u koupaliště ve Vrahovicích, ale nápad se nelíbil Sokolům," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že v současné době žádné vhodné plochy pro legální graffiti město nevytipovává.

Writerům, kterým k dílu stačí fixy nebo spreje, je téměř nemožné v jejich díle zabránit.

Jak je odstranit?

Spíš než o prevenci nelibých maleb se tak dnes spíš hovoří o možnostech jejich účinného odstraňování.

Pod rukama sprejerů se změnila i zeď městského hřbitova v Brněnské nebo zastávka v Plumlovské.

„Nechali jsme již odstranit graffiti na zastávce u Hané. Náklady odstranění byly pět tisíc korun. Malůvky na zdi hřbitova by měly zmizet v září. Jejich odstraňování je tu však komplikovanější. Ještě nevíme, jestli se bude odstraňovat pískem nebo vodou s použití chemie. K technice odstranění se budou vyjadřovat památkáři," uvedl náměstek Jiří Pospíšil.

Do boje s graffiti jdou ale i bytové domy a paneláky. Na odstraňování hluboko zažraných sprejů existuje nespočet specializovaných firem, ale nejlevnějším řešením je nejspíš podpis writera zamalovat.

„Měli jsme nabídku na omývatelnou omítku, ale bylo to dost drahé, a navíc nabízený nátěr vydržel jen jedno omytí," řekl Jiří Pospíšil, který graffiti řešil i jako předseda bytového domu. Některé antigraffiti nátěry vydrží až 25 omytí a jejich cena se pohybuje od 150 do 300 korun na metr čtvereční.

Odborníci na čistotu graffiti odstraňují párou, pískem, suchým ledem nebo speciálními chemickými prostředky. (mag)