Například na Vápenici blikají podél přechodu u domu dětí LED diody a nyní tam přibude i takzvaný 3D efekt. „Je to takové uspořádání barevných prvků, které vytváří dojem, že je přechod vyvýšený nad povrch vozovky. Řidiče by to mělo přimět ke snížení rychlosti,“ uvedl Nakládal.

Na úpravy přechodů pro chodce se podařilo radnici získat krajskou dotaci. Hejtmanství totiž vyčlenilo peníze na nízkorozpočtové bezpečnostní prvky.

V Prostějově se rekonstruují především nejfrekventovanější místa. Tam, kde není pohyb chodců tak velký, je možné, že samospráva některé přechody zruší. Může jí to doporučit i policie.

„Naším cílem jsou maximálně bezpečné přechody, i kdyby jich mělo být méně. Jestliže chodci zaručuje bezpečnost dopravní značka, musí být přechod skutečně bezpečný. Chceme, aby byl řádně označený a osvětlený,“ uvedl vedoucí dopravního inspektorátu prostějovské policie Vítězslav Matyáš.

Některé osvětlíme, jiné zrušíme

Rušit zebry budou určitě v Němčicích nad Hanou.

„Přechod u České spořitelny na doporučení policie odstraníme. O osudu dalších se musíme ještě poradit s odborníky,“ konstatoval místostarosta Němčic Jan Vrána. Místní zastupitelé se v této souvislosti potýkají s tím, že zvýšení bezpečnosti přechodu je pro městskou kasu příliš nákladné.

„Osvětlení jednoho přechodu stojí asi sto až sto padesát tisíc korun. Dva jsme už nechali nasvítit v rámci rekonstrukce centra, ale zbývá nám ještě sedm přechodů. Některé ještě osvětlíme, ovšem tam, kde by tato investice nebyla efektivní, přechod raději zrušíme,“ uvedl Vrána.

„Taková je obecná strategie. Dříve se přechody spíše povolovaly, dnes podáváme návrhy na jejich rušení. A to zejména v místech, kde je jich větší množství, nebo kde neplní svůj účel,“ komentoval situaci Vítězslav Matyáš z dopravního inspektorátu.

Rušení přechodů lidem vadí, bezpečnější místa pro přecházení však vítají. „Radši obětuji pár kroků a dojdu si až k přechodu se semaforem. Ty pruhy na silnici totiž některé řidiče moc nezajímají,“ řekla u červenobílé zebry na Vápenici Renata Lošťáková z Prostějova.