„Jeden náš člen tam má včely a všiml si té krásy okolo. Řekl nám, ať si jdeme místo prohlédnout, a tak to všechno začalo," řekl Karel Hruda ze spolku Na Skale, který vznikl před třemi lety.

„Rozhodli jsme se, že budeme o lokalitu pečovat a že se ji pokusíme zvelebit tak, aby sem rádi chodili i další lidé z vesnice. Samozřejmě pomáháme i při dalších pracech, které jsou v obci potřeba, ale Skalu máme na prvním místě," dodal.

UPRAVENÁ CESTA

Náletové rostliny postupně zmizely, členové spolku místo vyčistili, vytahali a pořezali popadané stromy.

Upravili také příjezdovou cestu, aby byla bezpečnější. Součástí Skaly je malý lom, ve kterém před třemi lety nebyla žádná voda.

„Někde nad lomem je pramen, ale protože suť v těch místech občas sjíždí, zasypala jej. Naštěstí má náš včelař na pozemku vrt, který příliš nepoužívá. A tak jsme na internetu objevili čerpadlo, které vodu vhání pomocí větru, a za dva roky jsme do lomu napustili už dva metry," řekl Karel Hruda.

ATRAKCE PRO DĚTI

Dnes tu žije také pět nutrií, které čistí vodu od žabince, plavou zde ryby, jež sem lidé věnovali.

„Pro děti je to velká atrakce a my to děláme především pro ně," doplnil jeden ze „Skaláků".

Letos postavili členové spolku novou pergolu, aby si lidé měli kam sednout, upravili ohniště, kam vždycky nachystají dřevo na opékání špekáčků, k dispozici jsou lidem také suché záchody.

„Chodí sem stále více místních i přespolních a my z toho máme velkou radost. Především proto, že sem přijdou i děti, které jsme chtěli dostat od počítačů, a myslím, že se nám to částečně podařilo," doufá Karel Hruda.

SEZONA PLNÁ AKCÍ

Místo totiž pravidelně ožívá různými akcemi. Letní sezonu zde například zahajují v mexickém stylu. „Mexičani" posedí pod pergolou a dají si něco dobrého „mexického".

Už poněkolikáté se v srpnu koná také Skalácká stezka pro děti, kde na sedmi stanovištích čekají na soutěžící různé úkoly z přírody.

„Na to se všichni moc těší, děti hlavně na medaili, kterou za účast dostanou," řekl Karel Hruda.

Sezonu Na Skale zase ukončí tradičním setkáním, kde se podávají dobroty z udírny a jiné občerstvení, a obvykle se tu sejde třicet i více lidí.

Na úplný závěr čeká děti i rodiče oblíbená drakiáda, při které se hodnotí nejkrásnější drak a pak ten, co doletí nejvýš.

„Letos na jaře jsme tu ještě uspořádali akci pro děti ze školky. Starostka koupila původní ovocné stromky, které tu kdysi byly, a děti je sem přišly zasadit. A teď se můžou těšit na to, až si za čas ovoce ze stromu samy utrhnou," usmál se Karel Hruda.

Dvanáct „Skaláků" pečuje o místo ve svém vlastním volnu, o víkendech, dovolených i svátcích. Je to prý jejich velký koníček. Oni dodávají svou práci, obec materiál, který je pro zvelebení místa potřeba.

„Já jsem z jejich aktivit nadšená," řekla starostka obce Irena Blažková. „A moc ráda je budu podporovat," dodala starostka.

Skaláky zase těší, že do lomu chodí lidé rádi a čím dál tím častěji.

„Potkal jsem tady paní, která si libovala, že si sem zajede občas odpočinout. Že je tady nádherný klid. A z ostatních vesnic nám zase říkali, že nám Skalu závidí. Že by si takové místo taky přáli," dodal Karel Hruda na závěr.