"Budeme spravovat časy, už jsme o to požádali správce semaforů. Tvoří se zde velké kolony, které způsobuje i signalizace na přejezdu," vyjádřila se primátorka Prostějova Alena Rašková.

Nově by tak řidiči měli mít více prostoru k manévrování. Alespoň v Olomoucké ulici. Právě šoféři, kteří pojedou pouze po ní, se uleví - semafor jim nabídne více času.

"Upřednostníme hlavní směr. Nyní stojí mnohdy doprava ve všech směrech," dodala primátorka. Přitom před třemi lety byla křižovatka Barákovy, Sladkovského a Olomoucké ulice osazena semafory právě proto, aby se průjezd zlepšil zejména z bočních ulic. Témuž pak měla dopomoct loňská instalace semaforů na odbočce k sídlišti E. Beneše.

Polovičaté řešení

Výsledkem tak bude, že řidiči z vedlejších silnic odbočující na Olomouckou budou opět déle čekat. Ne všichni se však k této vyhlídce staví ze zásady negativně.

"Asi to řešením bude, spíš ale jen polovičaté," poznamenal provozovatel taxislužby Vratislav Hromek.

"Problém vidím hlavně v tom, že signalizace na přejezdu hned vedle křižovatky uzavírá závory dlouho předtím, než projede vlak," řekl Hromek.

"Záleží, o kolik vteřin se průjezd prodlouží. Se situací v dopravní špičce nic moc neuděláme," krčí rameny ředitel autobusové divize firmy FTL Jiří Hloch. Z jeho pohledu se musí řidiči linkových autobusů vyrovnávat právě v tomhle místě s nepříjemným zdržením.

„V současnosti je cyklus jízdy, tedy čas než naskočí stopka, nastaven na osmdesát sekund, nově to bude o deset více. Tím se prodlouží délka volna v hlavním směru po Olomoucké. Program také upraví koordinaci mezi Olomouckou a ulicí V. Outraty,“ řekl k plánovaným změnám náměstek primátorky Pavel Smetana s tím, že změny přijdou do konce ledna.

Další změny?

Nemusí být přitom poslední.

"Necháváme si zjistit, zda je dobře nastavený semafor na křižovatce ulic Vápenice, Olomoucká a Újezd. Podle zjištěních pak můžeme i zde měnit intervaly," sdělila primátorka, která tak mohla reagovat i na výtky některých řidičů. Ti si stěžují, že "zelená vlna" tedy návaznost jednotlivých semaforů v Prostějově příliš nefunguje.