Lidé si budou muset vybrat jiné medikamenty nebo sáhnout hlouběji do kapsy. O jednu třetinu se zvedla poptávka po lécích v lékárně U Černého Orla. „Ve většině případů se to týká léků pro chronicky nemocné, které jsou na recepty. Lidé se bojí zdražení, proto se je snaží nakoupit do zásoby,“ přiznal zástupce okresního sdružení lékárníků a vedoucí lékárny U Černého Orla Jaroslav Servus.

„Poptávka po lécích pro chronicky nemocné, které se mají od dubna zdražit, je opravdu větší. Lidé si teď často berou i dvojité balení,“ konstatovala magistra Věra Hradilová z lékárny Nový dům.

Prostějovští lékaři z návalu pacientů nadšeni nejsou. „Pro léky si chodí i lidé, kterým jsem recept psala před několika týdny a léky by jim měly vystačit na tři měsíce. Přesto se jim nedivím. Média je neustále upozorňují, že se léky zdraží a zejména starší lidé se bojí. Bohužel některé horlivé pacienty musím odmítat. Máme určité limity a ty nemůžeme překročit,“ řekla prostějovská praktická lékařka, která nechtěla být jmenována.

Zdražení se nejvíce bojí starší lidé a důchodci. „Obešel jsem všechny své lékaře a nechal jsem si předepsat prášky na tlak, srdce i na nervy. Do zásoby jsem si raději koupil i Paralen, Acylpyrin a vitamíny. Slyšel jsem, že právě tyto léky mají být nejvíc zdraženy,“ prozradil čtyřiašedesátiletý František Gottwald z Prostějova. Paradoxní ovšem je, že ceny léků téměř neporostou a některé dokonce zlevní. Přesto za ně lidé zaplatí víc. „Pojišťovny totiž nebudou hradit tolik procent z ceny léku, jako dosud,“ potvrdil Servus.

Peněženky starých a nemocných lidí podle něho tolik nezatíží, pokud jim lékaři doporučí stejný lék od jiného výrobce ale s nižším doplatkem. „Problém je v tom, že lékaři nemají k dispozici informace, aby mohli pacientům říct, kolik za který lék zaplatí,“ dodal lékárník. Na krizi ve zdravotnictví opět nejvíce doplatí starší a nemocní lidé. „Každý den beru několik pro mě životně důležitých léků. Platím za ně několik set měsíčně. Nedovedu si představit, že bych na léky měla doplácet ještě víc. Jsem vdova, mám malý důchod a z peněz horko těžko zaplatím nájem a jídlo,“ postěžovala si sedmasedmdesátiletá důchodkyně Květoslava Tesárková z Prostějova.