Základní škola v Rejskově ulici v Prostějově má ceny obědů rozdělené do tří kategorií dle věku. Ti nejmenší nyní platí 16,50, starší děti devatenáct a dospělí jedenadvacet korun. Nyní budou mít obědy za osmnáct, jedenadvacet a čtyřiadvacet korun,“ sdělil ředitel školy Michal Kakabis.

Udržet co nejdéle stávající ceny obědů chtějí například na Základní škole a gymnáziu v Konici. „Naposledy jsme zdražovali v září, u malých dětí to dělalo korunu padesát, u větších dětí dvě koruny a dospělí si připlatili dvě padesát za oběd. S dalším zdražováním bych proto chtěla počkat do konce školního roku. Zda to vydržíme, nemohu v tuto chvíli odhadnout. Ceny našich dodavatelů se stále mění,“ řekla vedoucí školní jídelny v Konici Vlasta Klíčová.

Od ledna se měl o dvě až tři koruny zdražit oběd také na Základní škole Jana Železného v Prostějově. „Jsme v polovině měsíce a zatím finančně stále vycházíme. Vypadá to, že ani v únoru zdražovat nebudeme. Jak to bude v březnu, se teprve ukáže. Ceny se totiž velice rychle mění,“ uvedla vedoucí školní jídelny Soňa Ošlejšková s tím, že nejnákladnější je momentálně pečivo a maso. „Cena pečiva se nás dotkla proto, že každý den připravujeme svačiny pro děti ve školce,“ vysvětlila Ošlejšková.

Podle oslovených ředitelů škol a vedoucích jídelen by zdražení obědů mohlo dělat některým sociálně slabým rodinám problémy. „Obě děti chodí na základní školu. Pokud obědy zdraží o dvě až tři koruny, zaplatím o minimálně sto až sto padesát korun víc. Ročně to bude dělat skoro patnáct stovek, což je pro mě jako nezaměstnanou dost,“ řekla jedna z maminek, která v pátek vyzvedávala své děti ze základní školy v Rejskově ulici.

Hlouběji do kapsy sáhnou také lidé, kteří si dají oběd nebo večeři v restauraci. „Ceny potravin jsou tak vysoké, že musíme zdražovat. Celkově zvyšujeme ceny o zhruba deset procent,“ potvrdil provozní restaurace a pizzerie Fiesta v Prostějově Marcel Pilka.