Zdražení potravin pociťují především senioři a neúplné rodiny. Utáhnout z jednoho příjmu domácnost je téměř nadlidský výkon a neobejde se bez odříkání. „Zdražení potravin mi vadí. Ale co nadělám? Žiji sám a kupuji jen to, co sním, abych nic nevyhodil,“ prohlásil prostějovský důchodce Vladimír Zapletal. Elektřina, plyn a nájem jsou položky, které lidé musí platit stále. Ušetřit mohou v podstatě jen na jídle.

„Dřív jsem kupovala každý den jogurty. S tím je teď konec a šetřit budeme muset i jinde. Nedovedu si představit na kolik nás letos přijdou Vánoce,“ posteskla si nad skokem cen mléčných výrobků Květoslava Přidalová rovněž z Prostějova. Na ceně potravin se podepsala kromě zdražení energií a obchodní marže také jejich vstupní cena.

„Vstupní surovinou pro výrobu plísňového sýra je mléko. A toho je v republice i v Evropě nedostatek. Proto jdou ceny mléka a másla nahoru. Zdražili jsme i my, zhruba o pět procent,“ uvedla Hana Zouharová, ředitelka otinovské mlékárny, jejímž hlavním výrobním programem je produkce plísňového sýru Niva.

Podražila už i mouka, což brzy ovlivní také cenu chleba nebo rohlíků. „Cena mouky se odvíjí od ceny suroviny. Zpracováváme pouze žito. Zatímco loni jsme za tunu zaplatili necelé čtyři tisíce korun, letos je to už skoro šest tisíc a cena stále stoupá,“ řekl Vlastimil Matoušek ze společnosti Mlýn M+B Vlastimil Matoušek v Dřevnovicích.

„Zatím jsme nezdražili, čekáme na krok konkurence. Není to jen vyšší cenou mouky, elektřiny nebo plynu. Dražší jsou všechny suroviny potřebné k pečení jako například sůl a cukr,“ vysvětlil vedoucí výroby pekárny MaM v Domamyslicích Michal Makovec s tím, že lepší je zdražit vše najednou než jednotlivé výrobky. Vyšší cena obilí bude mít dopad na živočišnou výrobu a následně na cenu masa v obchodech. Budou totiž dražší krmné směsi pro zvířata.