„Před odjezdem domů jsme měli na programu gurmánskou večeři, na které se servírovaly i speciality z mořských plodů. Nevím, jestli mi jídlo nesedlo, nebo bylo připravené ze špatných surovin, ale udělalo se mi po něm zle od žaludku a nepomáhaly mi ani léky. Paní z autobusu, co seděla za námi, mi nabídla nějakou bylinnou směs z fenyklu, po které se mi udělalo lépe. Teď ji užívám pravidelně a říkám si, že místo bílého prášku může více pomoct příroda," míní Prostějovačka.

Podle bylinkářky Jarmily Podhorné z Brodku u Konice pomůže u akutních problémů se zažíváním směs bylin s hořcem žlutým a puškvorcem.

„Tyto byliny totiž pomáhají podpořit trávení a harmonizovat žaludeční i střevní trakt. Nejen pro děti je pak vhodný med s výtažky rozmarýnu a borůvky. Jedna lžička denně pomáhá regeneraci trávicí soustavy," poradila Jarmila Podhorná, která se zabývá výrobou bylinných tinktur už řadu let.

Molekula života

Podle jejích slov by nemělo v cestovní lékárničce chybět ani tělové mléko s takzvanou molekulou života, které pomáhá při spáleninách kůže, či olej z lopuchu.

„Molekula života se získává z rostlin a motivuje tělo k očistě od škodlivin. Takové mléko umí kůži regenerovat i dostatečně hydratovat," vysvětlila uznávaná bylinkářka s tím, že olej z lopuchu pomáhá na štípance od hmyzu.

„Zastavuje svědění a navíc pomáhá i vlasům, které v létě trpí kvůli slunění a koupání v mořské či chlorované vodě," řekla Jarmila Podhorná a doplnila, že v mnoha nepříjemných situacích pomůže i grepový olej.

„Pomáhá při bolesti zubů, kdy si s ním stačí pravidelně potírat dásně. Grep navíc likviduje bakterie i plísně, takže když vás přepadne rýma, stačí si olejem pravidelně potírat nosní sliznici. Navíc si poradí i s kvasinkovými infekcemi i s plísněmi nohou," doporučila uznávaná bylinkářka s tím, že infekce z jídla či z okolního prostředí pomůže zlikvidovat tinktura ze semen grepu, lichořeřišnice či česneku.