Ze 191 obyvatel Hrušky, kteří byli oprávnění k hlasování do referenda, jich přišlo 103. Z odevzdaných obálek vzešlo 58 hlasů pro a 43 hlasů proti zboření. Situace ale není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát.

Uvažuju, že jim to zbourám před očima

Protože budova, ve které měla zázemí mateřská školka, tvoří nedílnou součást scenerie obce, podalo několik občanů z Hrušky žádost na Národní památkový ústav, tedy podnět na prohlášení věci za kulturní památku.

„Prý tam počítají se zapsáním, ale oficiálně ještě žádné informace nemám. Uvažuju o tom, že jim to zbourám před očima," vyjádřil se k demolici starosta obce Hruška David Barnet.

„Nechci dělat partyzánskou akci, ale kdybych to udělal, tak je to jejich problém, že se nevyjádřili. Už to tam mají dva a půl měsíce," dodal starosta.

Lidé z obce, kteří hlasovali pro zboření, chodí na úřad a ptají se, kdy bude demolice. Ke zbourání ale obec potřebuje demoliční výměr a další náležitosti, které stojí peníze.

„Potřebujeme také vyjádření kanalizací a tak podobně. Máme už ale vybranou firmu, která by demolici provedla," dodal k věci David Barnet.

Solární elektrárna v Držovicích na Prostějovsku.
Za podvod se solárními elektrárnami soud snížil tresty

Kulturní památka nebo stavební parcela?

Jedním z lidí, kteří hlasovali proti zboření budovy, je obyvatel obce Vlastimil Šplíchal.

„Na posledním zasedání zastupitelstva jsem slyšel, že byl podán podnět na ministerstvo. Bylo to z důvodu toho, že jsem to chtěli zachovat, ne zbourat," vyjádřil se Šplíchal.

Lidem, co hlasovali v referendu proti, nejde vyloženě o to, aby na místě zůstala školka, chtějí ale budovu zachovat, klidně i pro jiné využití.

Starosta Hrušky stále ještě čeká na vyjádření z památkového ústavu, kam putoval z obce podnět.

„Byl obeslán Národní památkový ústav, dále se budou obesílat obce s rozšířenou působností a tamní krajský úřad," informovala Anna Mašátová z ministerstva kultury. Poté by mělo rozhodnutí putovat do obce.

Kdyby měla k demolice opravdu nastat, zastupitelstvo se ještě rozhodne, co s prostorem bude dál. „Nějaký plán máme, část místa by se s největší pravděpodobností využila jako stavební parcela, část jako prostor pro park s dětským hřištěm," řekl starosta Barnet.

Autor: Kateřina Pětrošová

Premiér Bohuslav Sobotka
Demise vlády: co vy na to? A co říkají politici z regionu?